Od loňského července odešlo z kryptoměnových burz více bitcoinů, než na ně přišlo. Platí to v globálním kontextu, ale ne v případě všech burz.
Od července 2021 odešlo (v konečném zúčtování přílivů a odlivů) z kryptoměnových burz na privátní peněženky podle dat analytické platformy Glassnode celkem 46 000 BTC, což je při současné ceně kolem 1,8 miliardy dolarů. Neznamená to však, že takové odlivy jsme sledovali na všech burzách.
Glassnode upozorňuje, že ve stejném časovém rámci platném do 7. března 2022 na burzách Binance, Bitfinex, Bittrex a FTX přibylo celkem 207 000 BTC. Z ostatních burz, které platforma sleduje, mezitím odešlo 253 000 BTC.
Graf: Přílivy BTC na Binance, Bitfinex, Bittrex a FTX
Nejradikálnější změny od července 2021 proběhly u dvou burz. Zatímco v případě burzy FTX, kterou vlastní miliardář Sam Bankman-Fried, jsme sledovali téměř ztrojnásobení množství BTC, které má pod kontrolou (současných 103 200 BTC), v případě burzy Huobi naopak klesl počet držených BTC jen na 12 300 BTC, což představuje zhruba jen 6% počtu BTC, které měla tato burza pod kontrolou v březnu 2020 (400 000 BTC).
Graf: Odlivy BTC z ostatních burz
Na trhu je nervozita
Glassnode tvrdí, že současný stav relativně nízkých příliv bitcoinů na burzy, ale v poslední době i klesající odliv, naznačuje, že na trhu je velká nejistota a obecně se obchodování kryptoměn přesouvá na derivátové trhy, aby se zajistilo riziko.
Přílivy a odlivy bitcoinů na burzy se používají pro základní pochopení celkového nastavení investorů. Přesuny BTC na burzy totiž mohou naznačovat vůli investora chystat se na prodej držených BTC, zatímco jejich odlivy naopak naznačují, že investor chce držet bitcoiny v bezpečí pod vlastní správou.
Glassnode doplňuje, že realizovaná tržní hodnota Bitcoinu je aktuálně kolem 24 100 dolarů. Tato cena je vypočtena na základě posledních onchain transakcí všech bitcoinů, které byly dosud vytěženy. Z toho vyplývá, že velká většina hodlerů BTC je stále ve výrazném plusu kolem 63%. Stejně tak aktivita dlouhodobých investorů (více než 155 dní) nenaznačuje, že by začali panikařit. Počet bitcoinů v kategorii nelikvidních (nepřesouvají se déle než 155 dní) vytváří stále nová maxima.
Mnohem hůře jsou na tom krátkodobí držitelé Bitcoinu (staří méně než 155 dní), jejichž průměrná nerealizovaná ztráta představuje 15%. Jinak řečeno průměrná cena jejich bitcoinů při jejich posledních transakcích byla vyšší, než je ta současná. Krátkodobí držitelé BTC short-term holders jsou zároveň považováni za ty nejrizikovější, protože z historického hlediska mají tendenci jednat zbrkleji a tedy prodávat bitcoiny i ve ztrátě.
Glassnode konstatuje, že dlouhodobí investoři se zatím chovají býčí a neprojevují náznaky obav z dalšího vývoje trhu. Neumí však vyloučit, že k takovému okamžiku přijde, což by mohlo způsobit kapitulaci trhu, jakou jsme viděli v předchozích cyklech.
Zdroj:cointelegraph.com