Demokratická senátorka Elizaberth Warrenová, která patří mezi známé kritiky kryptoměn, připravuje návrh zákona, skrze který chce eliminovat jakékoli možnosti obcházení amerických sankcí uvalených na Rusko.
Warenové nejnovější krok v boji proti kryptoměnám přichází spolu s tlakem od vlády USA a FinCen, aby vyloučily jakékoli možnosti obcházení sankcí uvalených na agresorský režim Vladimira Putina.
Podle zprávy od NBC News jedno z ustanovení připravovaného zákona Elizabeth Warrenové, který je stále jen ve formě návrhu, bude vyžadovat od amerických kryptoměnových burz, aby předložily ministerstvu financí podrobné záznamy o identitách jejich zákazníků a také o transakcích těchto zákazníků na jejich soukromé kryptoměnové peněženky.
,,Návrh má zajistit, že Putin a jeho kumpáni nepoužijí kryptoměny k podkopání našich sankcí,“ tvrdí senátorka.
I'll be speaking soon with @Mitchellreports on @MSNBC about my new bill to ensure crypto isn't used by Putin and his cronies to undermine our economic sanctions. Hope you'll tune in! https://t.co/H8iTnA5Ulw
— Elizabeth Warren (@SenWarren) March 8, 2022
Z pohledu běžných kryptoměnových uživatelů, kteří se snaží zůstat v co největší anonymitě, působí z tohoto návrhu nejhorší skutečnost, že Warrenová chce pro Ministerstvo financí vést i evidenci transakcí na privátní peněženky. Jinak řečeno chce evidovat také převody mimo burzu. Již déle se přitom spekuluje, že regulace kryptoměn mohou v budoucnost zajít tak daleko, že bez ověření adresy privátní peněženky nebude možné transakci z „burzy ven“ vůbec realizovat.
Portál Cointelegraph doplňuje, že samotný FinCen také pracuje na vlastním návrhu zákona, který by obsahoval podobné požadavky jako ten, který chystá Warrenová. FinCen je v tomto směru motivován hlavně kvůli sankcím vůči Rusku, zatímco v případě Warrenové lze konstatovat, že jde o její dlouhodobou snahu velmi přísně regulovat cokoli spojené s digitálními aktivy.
Warren je totiž velmi dobře známá jako kritička kryptoměn. Minulý rok například označila DeFi za nejnebezpečnější část kryptoměn a také upozorňovala, že kryptoměny hrají důležitou roli v ransomware útocích.
Nutno je však uvést, že v případě sankcí uvalených na Rusko má v této věci silnou podporu. Podobně se totiž vyjádřil před pár dny i Jerome Powell, šéf FEDu a hodně naznačilo i oficiální stanovisko FinCenu, které žádá od amerických kryptoburz, aby byli v těchto dnech ve spojení se zákazníky z Ruska velmi ostražití. Americká kryptosměnárna Coinbase mezitím oznámila, že zablokovala již kolem 25 000 adres, u kterých existuje možnost, že jsou spojeny s Ruskem.
Na závěr doplňujeme, že řada odborníků, ale i americká vláda sama o sobě přiznala, že kryptotrh není dostatečně likvidní, velký a zároveň je příliš transparentní na to, aby umožnil Rusům obcházet sankce v takovém rozměru, jak by to potřebovali.
Zdroj:cointelegraph.com, decrypt.co