Americký prezident Joe Biden ve středu představil dlouho očekávaný exekutivní příkaz pro kryptoměny, skrze který pověřil americké regulátory k vypracování komplexního regulačního rámce pro digitální aktiva.
Jedná se o dlouho očekávanou směrnici, která by měla vyřešit současné chaotické postoje amerických regulátorů k Bitcoinu a jiným kryptoměnám. Mezi regulátory totiž panují zjevně neshody v tom, jak kryptoměny definovat a jak se na ně dívat z pohledu zákonů. SEC, CFTC, OCC, FinCEN, IRS a další orgány by díky němu mohly v budoucnu přesně vědět, které oblasti kryptoprůmyslu spadají pod jejich dosah a které se jich netýkají.
Joe Biden v exekutivním příkazu definoval pro regulátory 6 základních bodů respektive oblasti, na které by se měly zaměřit:
- Ochrana spotřebitele a investora
- Finanční stabilita
- Nezákonná činnost
- Konkurenceschopnost USA na globální scéně
- Finanční začlenění
- Odpovědná inovace
Ochrana spotřebitele
Mezi základní podmínky prosperování kryptoměn v USA patří podle Bidenova kabinetu vypracování směrnic pro ochranu spotřebitelů. Ti by měli být lépe chráněni zejména v případech, kdy mohou naletět podvodným kryptoměnám nebo přijdou o kryptoměny při hackerských útocích na burzy nebo na ně samotné.
Finanční stabilita
Biden podle exekutivního příkazu také chce, aby ministerstvo financí posoudilo a vypracovalo politická doporučení ohledně kryptoměn. Jinak řečeno chce, aby „zajistili dostatečný dohled na ochranu před jakýmikoli finančními riziky, která představují digitální aktiva“.
Do kategorie rizikových oblastí podle odborníků patří například stablecoiny neboli digitální tokeny, které mají být vázány na hodnotu stávajících měn či jiných aktiv. Příkladem stablecoinu je například USDT od firmy Tether, jehož kapitalizace v současnosti přesahuje 80 miliard dolarů. Regulátoři by se měli ujistit, že je 100% krytý podkladovými aktivy. V exekutivním příkazu Bidena se však stablecoiny nezmiňují, přestože ministryně financí Janet Yellenová potvrdila, že se jimi budou zabývat a že Kongres zavede regulace pro tento sektor.
Nezákonná činnost
Biden také požaduje „vykořenění nezákonné činnosti v kryptoprostoru”. Vyzývá proto federální vyšetřovací agentury, aby realizovaly bezprecedentní koordinované akce s cílem zmírnit nezákonné financování skrze kryptoměny a omezit jakékoli využití kryptoměn k ohrožení národní bezpečnosti (tento bod se může týkat například ransomware útoků). Zároveň vyzývá, aby bylo v této věci dosaženo mezinárodní spolupráce.
Do této kategorie také lze řadit možnosti obcházení sankcí přes kryptoměny, což je v současnosti horké téma především v souvislosti s Ruskem.
Klimatický dopad
V Bidenově exekutivním příkazu se zmiňuje i spotřeba energie spojená s těžbou kryptoměn v čele s Bitcoinem. Administrativa Bílého domu požaduje, aby se regulátoři zabývali i tímto tématem s cílem, aby studovali způsob, jak mohou být „kryptografické inovace zodpovědnější vůči planetě“. Je tedy zřejmé, že téma Proof of Work kryptoměn zůstane horké i v USA.
Konkurenceschopnost USA
Pozitivní pro kryptoměny se jeví bod, který se týká konkurenceschopnosti USA v sektoru kryptoměn. Již z jeho názvu je zřejmé, že USA chce v tomto sektoru zaujmout vůdčí pozici, což naznačuje, že všechny očekávané regulace by měly být připravovány tak, aby neohrozily samotný rozvoj kryptotrhu jako takového.
Biden v rámci exekutivního příkazu konkrétně pověřil ministerstvo obchodu, aby vypracovalo rámec pro podporu konkurenceschopnosti a vedoucího postavení USA v oblasti technologií digitálních aktiv a jejich využití.
V reakci na to Blockchain Association, která zastupuje několik známých kryptoměnových firem uvedla, že „Bílý dům má příležitost zajistit, aby USA zůstaly globálním lídrem v oblasti technologických inovací i v nadcházejících letech.“
Digitální dolar (CBDC)
Bílý dům podle očekávání zmínil také téma digitálního dolaru, čili CBDC, kryptoměny pod kontrolou americké centrální banky. Konkrétně vyzývá regulátory a FED, aby se tímto tématem intenzivně zabývali. USA si uvědomují, že Čína svou digitální měnu již postupně zabíhá a Spojené státy by se měly připravit na novou éru, v níž mohou CBDC hrát roli. Biden však v exekutivním případě přímo neříká, že vznik CBDC je nezbytností. Vyzývá jen k „naléhavému“ zahájení výzkumu.
V řadách politiků jsou v případě CBDC smíšené názory. Digitální dolar by mohl rapidně urychlit zúčtování plateb, avšak může přenést rizika spojená s finanční stabilitou a také omezit soukromí Američanů, což na rozdíl od Číny je téma, kterému se musí regulátoři věnovat.
Zdroj:cnbc.com