Bill Gates, jeden z nejbohatších lidí na světě, který tomuto žebříčku dlouhá léta kraloval, varoval investory, aby si dávali pozor při investicích do Bitcoinu a jiných kryptoměn.
Zakladatel Microsoftu Bill Gates v interview, které bylo natočeno pro Bloomberg Technology ještě v průběhu února 2022 upozornil, že cena Bitcoinu může být snadno ovlivněna i něčím tak nepodstatným jako je tweet CEO firmy Tesla Elona Muska.
,,Elon Musk má spoustu peněz a je velmi sofistikovaný, takže se nebojím, že by jeho bitcoiny náhodně stoupaly nebo klesaly. Myslím si, že do této mánie se dostanou lidé, kteří možná nemají tolik peněz navíc, takže nejsem ohledně Bitcoinu optimistický,“ konstatoval.
Bill Gates následně dodal: ,,Máte-li méně peněz než Elon, pravděpodobně byste si měli dávat pozor.”
Elon Musk je v současnosti nejbohatším člověkem na světě. Magazín Forbes mu odhaduje majetek kolem 233 miliard dolarů. CEO Tesla, SpaceX či Neuralink je známým fanouškem Bitcoinu, přestože mu vyčítá jeho neekologickou těžbu a pomalé transakce a vyšší poplatky za jejich realizaci na první vrstvě (z tohoto důvodu propaguje Dogecoin pozn.red.). První důvod dokonce vedl k tomu, že Tesla dočasně pozastavila přijímání plateb BTC za její elektromobily až do okamžiku, dokud nebude těžba BTC ekologičtější.
Bill Gates v rozhovoru pro Bloomberg rovněž uvedl, že v případě kryptoměn vidí nedostatek regulace. Zdůraznil také, že Bitcoin je rizikový i z důvodu, že je decentralizovaný a vysoce volatilní.
,,Bitcoin propaguje anonymní transakce. Nejde o vrácené transakce,“ upozornil, čímž zřejmě naznačil, co mu nejvíc vadí na decentralizaci BTC. Je nutno k tomu dodat, že zatímco Gates v tom vidí slabinu kryptoměn, obhájci Bitcoinu to považují za klíčový benefit, protože v případě kryptoměn si je každý sám sobě pánem (za předpokladu, že drží kryptoměny na vlastní privátní peněžence pozn.red.).
Gates přiznal alespoň to, že kryptoměny jsou dobrým nástrojem v chudých zemích, ale jen za předpokladu, že je identifikována osoba, která je zasílá. ,,Jsou skvělé především ve financování chudých zemí, protože jsou velmi efektivní na získávání peněz k jejich občanům.“
V tomto směru se potenciál Bitcoinu ukazuje zejména u remitencí. El Salvador, který učinil z Bitcoinu v roce 2021 jako první země na světě zákonné platidlo, se tak zbavuje závislosti na zprostředkovatelích těchto plateb typu Western Union, kteří jsou si schopni z každé takové platby strhnout i 20 či 30 %.
Zdroj:cnbc.com