Představitelům americké centrální banky FEDu dnes začíná dvoudenní mítink, po kterém oznámí kroky, které by měly vést ke zpomalení rostoucí inflace, aniž by byl ohrožen ekonomický růst. Analytici se shodují, že při kombinaci mnoha faktorů od pandemie koronaviru, nejvyšší inflace v USA za posledních 40 let, napětí na akciových trzích a zejména války na Ukrajině půjde o mimořádně náročný úkol.
Řešení vysoké inflace, která se po uveřejnění nejnovějších únorových výsledků indexu spotřebitelských cen v USA (CPI) dostala na meziroční růst o 7,9 %, což je ještě horší číslo, než v roce 1982, je pro FED prioritou číslo jedna.
David Kelly, hlavní globální stratég pro fondy JPMorgan v rozhovoru pro CNBC na základě toho uvedl, že od FEDu očekává zvyšování úrokových sazeb, což oznámí již ve středu, a následně i od léta snižování rozvahy. ,,Existuje však několik oblastí nejistoty, kvůli kterým by měly být při zpřísňování trochu opatrnější,“ varoval poukazujíc zejména na rizika spojená s válkou na Ukrajině, která ovlivňuje i dodavatelský řetězec. Tomuto tématu jsme se věnovali v tomto článku „Jak válka na Ukrajině vytváří obrovský tlak na růst cen„.
Překvapení se neočekává, FED musí být opatrný
Pokud jde o zvyšování úrokových sazeb, analytici neočekávají žádné překvapení a počítají s jejich zvýšením o 0,25 procentního bodu. ,,0.25 je samozřejmostí. Nejdůležitější bude, co přijde poté,“ komentovala tento předpoklad ekonomka State Street Global Advisors Simona Mocuta. ,,Od tohoto momentu do konce roku se toho může stát hodně. Je zde obrovská nejistota. Prostor pro kompromisy se značně zhorší.”
Jakékoli vyšší zvýšení sazeb by bylo velkým překvapením a to nejen pro rostoucí inflaci, ale i válku na Ukrajině. FED je známý tím, že nerad překvapuje trhy a pokud by tak náhodou učinil, trhy by si to s největší pravděpodobností tvrdě odnesly. Obecně se proto předpokládá, že sazby bude zvyšovat pomalu a detailně bude sledovat, jak na to reagují trhy.
Předpokládá se, že FED by mohl zvýšit sazby letos 5 až 7krát po 0.25 procentního bodu. Základní bod, který je platný v současnosti, je roven 0.01%, čili je prakticky na nule. ,,Požadujeme, aby byl FED opatrně jestřábí (přísný) a vyhýbal se jakýmkoli překvapením, která by mohla ještě více zvýšit současnou nejistotu a volatilitu,“ varoval Krishna Guha, vedoucí strategie pro centrální banky pro EverScore ISI.
Tématem bude i HDP či téma zužování rozvahy
Dvoudenní zasedání FEDu se však zaměří i na více než jen samotné zvyšování sazeb. Dojde také k úpravám ekonomického výhledu, projekcím budoucího vývoje sazeb a pravděpodobně i k diskusi o tom, kdy centrální banka začne snižovat držení portfolia dluhopisů.
Když se zástupci FEDu setkali v prosinci, jejich výbor odhadoval inflaci v roce 2022 jen na úrovni 2,7%, což je extrémně vzdálené současným úrovním. Toto číslo tedy FED očividně podhodnotil, jelikož inflace v únoru podle CPI byla ve srovnání s loňským rokem vyšší ještě o dalších 5,2%.
Ekonomové z Wall Street předpokládají, že FED zvýší svou inflační projekci pro rok 2022 na přibližně 4%, přesto půjde o velmi optimistický odhad. Odhadují také, že dojde k úpravám letošního výhledu HDP, který by mohla zpomalit válka na Ukrajině, rostoucí inflace a zpřísnění finančních podmínek. Goldman Sachs nedávno snížil tento odhad na 2,9% a ukazatel GBPNow atlantského FED tipuje růst HDP v prvním čtvrtletí jen o 0,5%.
David Mericle z Goldman Sachs o víkendu upozornil: ,,Válka posunula index geopolitického rizika FED na nejvyšší úroveň od války v Iráku. Již to zvýšilo ceny potravin a energií a hrozí, že způsobí i nová narušení dodavatelského řetězce.”
FED v prosinci odhadoval nezaměstnanost pro rok 2022 na úrovni 3,5 %, což bude také s největší pravděpodobností velmi optimistický odhad. Analytici se domnívají, že nový bude aktualizován na 3,8%.
QE v březnu končí, čeká se na kvantitativní utahování
Americká centrální banka tento měsíc končí také s nákupem dluhopisů, respektive kvantitativním uvolňováním (QE) v částce 16,5 miliardy dolarů. Bezprecedentním způsobem ho odstartovala v březnu 2020, kdy začala nakupovat dluhopisy a cenné papíry zajištěné hypotékami za 120 miliard USD, což podle mnoha kritiků je jedním z hlavních důvodů současné inflace, protože do trhu proudilo bezprecedentní množství nových „vytištěných“ peněz.
FED bude nyní muset sužovat svou nafouknutou rozvahu (kvantitativní utahování – Quantitative tightening/QT), což by měla být také jedním z témat dvoudenního setkání. ,,Pravděpodobně se bude diskutovat o snížení rozvahy, ale zvýšená nejistota nás nutí myslet si, že formální zásady normalizace budou oznámeny až v květnu nebo červnu,“ dodal k tomuto tématu Andrew Hollenhorst z banky Citi.
Zdroj:cnbc.com