Zakladatel společnosti Dfinity, která vytvořila kryptoměnu Internet Computer (ICP) představil plán, který by podle jeho názoru mohl využít příležitostí, které nabízejí kryptoměny, k ukončení války na Ukrajině.
Dominic Williams nejprve vysvětlil, že běžní Rusové mají ve současnosti velký problém dostat se k pravdivým informacím, protože v Rusku panuje přísná cenzura a všechna nezávislá média již ukončila svou činnost. Omezení se týkají také přístupu k internetu a sociálním sítím. Rusové se už například nemohou dostat ani na Facebook či Instagram.
Williams se domnívá, že cesta k ukončení bojů na Ukrajině vede právě přes veřejné mínění v Rusku, kterou je třeba změnit. Jinak řečeno jeho cílem je ukázat Rusům necenzurovaným způsobem, co se na Ukrajině opravdu děje. ,,Neměli bychom příliš doufat, že samotné sankce obrátí ruské obyvatelstvo proti jeho vůdcům, protože ti kontrolují média, která poslušně pumpují pečlivě připravenou propagandu a nepravdivé informace,” tvrdí.
Zakladatel Dfinity za tímto účelem představil kryptoměnový projekt v hodnotě 250 milionů dolarů, který podle jeho názoru využitím blockchainové technologie a inteligentních smluv (smart kontraktů) může motivovat Rusy prohlédnout si skutečnou pravdu o válce.
https://twitter.com/ibitfx/status/1504339507247783936
Williams popisuje řešení jako smart kontrakt, který dokáže identifikovat člověka připojujícího se z Ruska a zároveň zamezit tomu, aby se přihlásil vícekrát. Po ověření totožnosti pomocí smart kontraktu mu má být streamované video, které mluví pravdu o vývoji války na Ukrajině a o ruské agresi. Video si musí účastník prohlédnout celé a když tak učiní, měl by za to dostat odměnu v bitcoinech nebo kryptoměně Ethereum.
Williams také uvedl, že odměnou pro diváka z Ruska bude 50 dolarů (v kryptoměnách). Teoreticky by tak mohl přilákat kolem 5 milionů občanů ruské federace, což by prý mohlo stačit k ovlivnění veřejného mínění.
Nápad zakladatele Dfinity však čelí kritice. Mnozí upozorňují, že plán je až příliš naivní a spíše se jeví jako snaha Williamse udělat si vlastní PR. Nápad například spoléhá na to, že internet zůstane nadále online a necenzurován ze strany ruské vlády, což vůbec není jisté, protože o cenzuře internetu, nebo dokonce o ruském odpojení se od globálního internetu, se aktuálně výrazně diskutuje.
,,Neexistuje žádný způsob, aby tato myšlenka měla reálnou šanci ovlivnit veřejné mínění v Rusku. Vypadá to jen jako levný PR pokus, který se v konečném důsledku snaží vytěžit ze situace tím, že naskočí do rozjetého vlaku populárního mínění a zvýší tím svou viditelnost,“ zkritizoval Williamsův projekt uživatel Omega.ic3, kterého citoval portál Cointelegraph.
Zdroj:cointelegraph.com