Reserve Bank of India (RBI), která ve druhé nejlidnatější zemi světa stojí v pozici centrální banky, chce nadále prosadit zákaz kryptoměn. Informovala o tom ve svém nejnovějším bulletinu zaměřeném na digitální aktiva.
Zajímavé je, že RBI ve svém bulletinu konstatuje, že kryptoměny s sebou přinášejí inovativní technologii distribuované účetní knihy, přesto si myslí, že by neměly být regulovány, ale zcela zakázány. Domnívá se totiž, že ohrožují finanční suverenitu země.
,,Historicky vedly soukromé měny k nestabilitě a proto se v průběhu staletí vyvinuly fiatové peníze. Zpětný krok zpět k soukromým měnám nelze jednoduše učinit z důvodu, že to technologie umožňuje, aniž bychom brali v úvahu dislokaci, kterou způsobí v právní, sociální a ekonomické struktuře společnosti,” tvrdí indická centrální banka.
RBI také uvádí, že širší adopce kryptoměn v Indii povede k nebezpečí, že nahradí indickou rupii, čímž by se podkopala kontrola orgánů nad měnovou politikou. RBI nepřesvědčují ani protiargumenty poukazující na vyspělé státy jako jsou například USA, kde se snaží jít směrem jasných regulací digitálních aktiv.
Indie je v současnosti v chaotickém procesu přístupu ke kryptoměnám. Střídají se v ní zprávy, které vyžadují jejich úplný zákaz s optimistickými zprávami, které zase tvrdí, že Indie chce čerpat z benefitů nově vznikajícího trhu. Zatímco RBI prosazuje jejich přísný zákaz, indická vláda podle všeho spíše zatím upřednostňuje jejich přísnou regulaci, což je mimochodem velmi podobné názorovým trendům na kryptoměny v Rusku.
Zdroj:cointelegraph.com