Mezi základní metriky, které se vyplatí sledovat při vyhodnocování dlouhodobé perspektivy Bitcoinu, patří hashrate, tedy celková výpočetní síla vynaložená na těžbu BTC. Ta totiž vypovídá o dlouhodobé náladě těžařů Bitcoinu, která je nadále optimistická – hashrate totiž navzdory faktu, že cena BTC je od historických maxim vzdálena zhruba 40%, stále vytváří nová maxima.
Těžaři Bitcoinu jsou specifickým účastníkem celého trhu, jelikož na rozdíl od běžných investorů jsou s jejich podnikáním spojeny i další nemalé náklady. Jde především o finance, které potřebují k provozu těžebních poolů od energie až po zaměstnance a také pro investice do budování další infrastruktury.
Přestože současný stav na trhu s Bitcoinem lze vzhledem k poklesu ceny BTC považovat i za medvědí trh, těžaři nadále vytvářejí společným úsilím nová historická maxima hashrate, množství vytěžených bitcoinů nadále drží na svých peněženkách a zároveň investují další stovky milionů dolarů do budování další infrastruktury. Jinak řečeno nad Bitcoinem zdaleka nelámou hůl, právě naopak.
Důležitá data k tomu přinesla analytická platforma Arcane Research. Její analytik Jaran Mellrud portálu Cointelegraph prozradil, že většina veřejně obchodovaných těžařských společností v Severní Americe, kteří mají pod kontrolou podle jejich odhadů 44,95% celkového hashratu, aktuálně volí strategii držení bitcoinů (HOLD).
,,Tato strategie jim umožňuje být atraktivními pro investory, kteří nechtějí vlastnit bitcoiny (přímo),” poukázal na to, že koupit si akcie společnosti, která těží bitcoiny a má je i na své rozvaze, je jakýsi alternativní způsob investice do BTC, aniž by musel investor řešit bezpečnou úschovu Bitcoinu ve vlastní režii.
White Gibbs, který je zakladatelem Compass Mining, vysvětlil, že veřejné těžební společnosti mají velkou výhodu v držení Bitcoinu, protože mají přístup ke kapitálovým trhům: ,,Nepotřebují likvidovat své bitcoiny, aby mohli koupit další stroje, zvětšit prostor a podobně. Mohou jít na kapitálové trhy a získat peníze, aby pokračovaly v expanzi. Jsou tedy schopni držet velké pozice v bitcoinech.”
Mezi firmy, které to dělají opravdu ve velkém a na rozvaze mají množství bitcoinů patří Marathon (8956 BTC), Core Scientific (7335 BTC), Hut8 (6115 BTC), Riot (5783 BTC), Bitfarms (2685BTC), Hive (2374 BTC) ), Bit Digital (526 BTC), CleanSpark (494 BTC) a Cathedra (129 BTC).
Těžební gigant Marathon je dokonce dnes třetím největším držitelem bitcoinů v kategorii veřejně obchodovaných společností. Více jich mají jen Microstrategy (125 051 BTC) a Tesla (43 200 BTC).
Akcie těžařů jsou atraktivní i pro neexistenci ETF
Podle Jarana Mellurda jsou akcie bitcoinových těžařů stále populárnější. ,,Poptávka po bitcoinových investičních nástrojích je vysoká, obzvláště v USA, protože trh s bitcoinovými burzovními fondy je nevyzrálý. Sága bitcoinových ETF je achillovou patou sítě, protože všechny žádosti se zamítají.”
Mellrud tím poukazuje na to, že koupit si v současnosti akcie velkého těžaře Bitcoinu respektive firmy Micrsotrategy je alternativní forma investice vůči neexistujícímu spotovému ETF na Bitcoin. Akce Microstrategy resp. akcie velkých těžařů Bitcoinu totiž výrazným způsobem korelují se samotnou cenou Bitcoinu.
,,Těžaři jsou jedni z největších bitcoinových býků a využívají vysoce rozvinuté akciové a dluhové trhy v USA, aby získali peníze na zaplacení své expanze a provozních nákladů, což jim umožňuje ponechat si bitcoiny, které vytěží,” doplňuje k tématu White Gibbs.
Žádné zpomalení úsilí těžit BTC se nechystá
Sentiment těžařů z kategorie veřejně obchodovaných firem dokresluje i následující infografika, která porovnává současný hashrate (tmavý sloupek) s očekávaným generovaným hashratem dané firmy na konci roku 2022 (tyrkysová). Jinak řečeno všechny velké severoamerické těžařské společnosti mají v plánu letos těžbu Bitcoinu ještě výrazně zintenzivnit, což znamená, že se chystají na další investice.
Zdroj:cointelegraph.com