Ruská federace, na kterou jsou pro její agresivní a neodůvodněnou válku na Ukrajině uvaleny tvrdé sankce západního světa, dnes naznačila, že by mohla akceptovat jako formu platidla za export jejích přírodních zdrojů, kam řadíme zejména plyn a ropu i kryptoměnu Bitcoin (BTC).
Tuto možnost dnes zmínil předseda ruského energetického výboru Pavel Zavalnyj, který vysvětloval, jaké možnosti jsou na stole v případě prodeje přírodních zdrojů jejich odběratelům, kam patří ve velké míře hlavně Evropská unie. Stalo se tak v době, kdy v Evropské unii probíhá intenzivní debata o tom, zda a jakým způsobem nadále nakupovat přírodní zdroje od tohoto válečného štváče.
Cena Bitcoinu na tyto informace pravděpodobně reagovala, jelikož BTC je dnes v plusu 3,2% a po delší době se obchoduje nad úrovní 44 000 USD. Na grafu je také vidět, že dnešní posílení ze 43 tisíc dolarů na 44 tisíc dolarů za 1 BTC se událo právě v době medializace těchto informací.
,,Pokud jde o naše spřátelené země, jako jsou Čína nebo Turecko, které na nás netlačí, tak jim na nějakou dobu nabízíme možnost přejít s platbami do jiných národních měn jako jsou rubly nebo juany. Pokud jde o Turecko, ti mohou platit lirou nebo rublem. Mohou tedy existovat různé měny, a to je standardní postup. Pokud by chtěli Bitcoin, budeme obchodovat i s bitcoiny,“prohlásil Zavalnyj.
— Zaujalo ma / Martin (@ZaujaloMa) March 24, 2022
Prohlášení předsedy ruského energetického výboru přišlo krátce poté, co ve středu ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nepřátelské země, kam řadíme USA, členské země NATO a také země Evropské unie včetně Slovenska a Česka, budou muset platit za tyto suroviny v ruských rublech. Vyjádření Putina následně ve stejném duchu zopakoval i Zavalnyj:
,,Když se bavíme o západních zemích, ty by měly platit tvrdými penězi. A tvrdé peníze jsou zlato. Jinak musí zaplatit v měnách, které jsou pro nás výhodné a to je naše národní měna rubl. Týká se to nepřátelských zemí.“
Putin už Bitcoin v minulosti zmiňoval
Pokud jde o Bitcoin jako formu platidla za ruskou ropu či plyn, Putin na jeho použití pro tyto případy odpověděl i loni, kdy uvedl, že Bitcoin je ještě velmi spekulativní, ale zároveň řekl, že v něm vidí nějakou dohodu. V současnosti, kdy je Bitcoin v pozici decentralizované měny, u které nehrozí sankce na způsob zmrazení dolarových a eurových rezerv ruské centrální banky, je zjevné, že v Rusku v něm vidí teoretickou příležitost pro využití.
Kromě toho Putin ještě před únorovou vojenskou invazí na Ukrajinu řekl, že Rusko má zásadní výhody i v těžbě Bitcoinu a proto požádal Ruskou centrální banku, která chce prosadit zákaz Bitcoinu včetně jeho těžby, aby vedla v této věci vstřícnou diskusi s Ministerstvem financí, které naopak prosazuje přísnou regulaci kryptoměn před jejich zákazem.
Zdroj:bitcoinmagazine.com