Ministryně financí USA Janet Yellenová v rozhovoru pro CNBC naznačila, že její postoj ke kryptoměnám je již méně odmítavý, než v minulosti.
Americká ministryně financí Janet Yellenová v roce 2018 ještě v době, kdy byla šéfkou FEDu, uvedla, že není fanynkou Bitcoinu, protože jde o nástroj využívaný kriminálníky. Kromě toho naznačila, že samotná bitcoinová síť nezpracovává tolik transakcí, aby mohla být považována za významnou.
V roce 2022, kdy se kryptoměnám věnuje už z pozice hlavy Ministerstva financí, však má na kryptoměny o něco pozitivnější názor, což potvrdila v rozhovoru pro CNBC. ,,Jsem trochu skeptická, protože si myslím, že existují (v souvislosti s kryptoměnami) oprávněné obavy. Některé mají co do činění s finanční stabilitou, ochranou investorů, vyzouváním kryptoměn k nezákonným transakcím a podobně. Na druhou stranu existují výhody z kryptoměn, které uznáváme a vidíme na nich, že přinášejí inovace v platebním systému, které mohou být zdravé.“
"I have a little bit of skepticism," says @SecYellen on #crypto. "On the other hand there are benefits from crypto and we recognize innovation in the payment systems can be a healthy thing," pic.twitter.com/7N1SYxICwq
— Squawk Box (@SquawkCNBC) March 25, 2022
Yellenová také přiznala, že Bitcoin a další digitální aktiva už nejsou jen dočasným šílenstvím: ,,Kryptoměny se zjevně posunuly mílovými kroky. A teď hrají významnou roli, ne tak v transakcích, ale v investičních rozhodnutích mnoha Američanů.“
Exekutivní příkaz nutí regulátory jednat
Není jednoznačné, jaké důvody motivovaly Yellenovou zmírnit tón u tématu kryptoměn. Ze strany většiny vysoce postavených amerických politiků jsou totiž stále primárně terčem kritiky. Portál DeCrypt se domnívá, že tomu mohly přispět i střízlivá vyhodnocení dostupných statistik a analýz, které potvrzují, že na praní špinavých peněz nejsou kryptoměny zdaleka tak využívány a ani vhodné jako běžný fiat (dolary, eura atd.).
Názor Yellenové na Bitcoin je podstatný, jelikož je jednou z hlavních postav připravovaných regulací pro kryptoměny v USA na základě nedávno podepsaného exekutivního příkazu prezidenta Joea Bidena. Ten v něm vyzval americké regulační orgány, aby připravily pro digitální aktiva komplexní regulační rámec, který má zamezit nelegálnímu využívání kryptoměn, ale nesmí zpomalit inovace v tomto odvětví.
Portál DeCrypt připomíná, že Yellenová v červenci 2021 svolala SEC, CFTC a OCC ke společné diskusi o tom, jak regulovat stablecoiny. Právě ty jsou podle regulátorů největším rizikem pro tradiční finanční systém. Šéf SEC Gary Gensler, který se prý vidí jako budoucí ministr financí, vidí velká rizika i v sektoru DeFi.
Zdroj:decrypt.co