Bezpečnost Bitcoinu postaveného na standardech kryptografie se dosud nikomu nepodařilo prolomit, ale někteří odborníci na výpočetní technologii upozorňují, že s příchodem éry kvantových počítačů by se to mohlo změnit.
Specialista na teorii kondenzovaných látek a odborník na kvantové informace vědec Sankar Das Sarma v článku, který publikoval v časopise MIT Technology Review, uvedl, že kvantové počítače jsou ještě velmi daleko od toho, aby dokázaly prolomit kryptografii založenou na RSA.
RSA-Cryptography využívá algoritmy, kódy a klíče k zabezpečení soukromých údajů bez zásahu třetích stran nebo škodlivých aktérů, jako jsou hackeři. Příkladem této metodiky v sektoru kryptoměn je vytvoření nové peněženky, která generuje veřejnou adresu a soukromý klíč.
,,Kvantová bezpečnost se považuje za hlavní problém v blockchainovém a kryptoměnovém sektoru a obecně se věří, že výkonné kvantové počítače se jednoho dne stanou dostatečně vyspělými na hacknutí současné kryptografie. To by mohlo vést ke krádeži digitálních aktiv (např. Bitcoinů) v hodnotách miliard dolarů nebo k úplnému zastavení technologie blockchain. Pokud by se něco takového stalo, důvěra v Bitcoin by mohla ze dne na den zmizet.
Poznámka: V takovém teoretickém případě by došlo k reálnému hacku bitcoinové sítě. Jinak řečeno útočník by uměl napadnout privátní peněženky a realizovat onchain transakci s danými Bitcoiny. Jedná se o zásadní rozdíl oproti „hackům” ze světa kryptoměn, o kterých píší některá masmédia. Ty totiž hacky Bitcoinu jako takového rozhodně nejsou. Jde jen o hacky centralizovaných platforem jako jsou většinou burzy, ze kterých dokáže útočník ukrást bitcoiny nebo jiné kryptoměny. I proto opakovaně varujeme, že držet bitcoiny na burze není 100% bezpečné, protože v takovém případě nemáte kryptoměny pod vlastní kontrolou. Příkladem je nejslavnější hack burzy Mt. Gox z roku 2014, ze které zmizelo přes 800 000 BTC, nebo hack burzy Bitfinex z roku 2016, ze které bylo ukradeno cca 120 000 BTC. Určitá bezpečnostní rizika přinášejí i DeFi protokoly, které mohou mít bezpečnostní díry. Příkladem je nedávný hack Ronin Bridge, při kterém byly odcizeny kryptoměny v hodnotě 625 milionů dolarů.
Zdaleka se nepřibližujeme k „nebezpečnému“ kvantovému počítači
Sankar Das Sarma, který působí jako ředitel Centra kondenzovaných látek na Maryland University ve svém článku naznačil, že šílenství kolem kvantových počítačů je možná částečně přehnaný a přestože ho těší, že vědecký pokrok v této oblasti je označován jako obdivuhodný, tak se „ zdaleka nepřibližuje ke kvantovému počítači, který dokáže vyřešit problém, který každého zajímá.“
Sarma jako příklad vysvětlující současný stav použil tvz. qubity (klasický počítač pracuje s bity, kvatovný s qubity pozn.red.), což jsou kvantové objekty jako elektron nebo foton, které umožňují rozšířené možnosti kvantového počítače a vysvětlil:
,,Nejpokročilejší kvantové počítače současnosti mají desítky dekoherujících (hlučných) fyzických qubitů. Sestrojení kvantového počítače, který by dokázal rozlusknout RSA (RSA kryptografii pozn.red.) z takových komponentů by vyžadoval mnoho milionů, ne-li miliardy qubitů. Desítky tisíc z nich by se použily pro výpočet – takzvané logické qubity a zbytek by byl potřebný k opravě chyb a kompenzaci dekoherence.“
Následně Sarma doplnil: ,,Vkládám do této technologie naději a jsem velkým zastáncem kvantové výpočetní technologie jako převratné technologie, avšak tvrdit, že v blízké budoucnosti začne produkovat miliony dolarů zisku pro skutečné společnosti prodávající služby nebo produkty (na ní založené), je podle mě velmi matoucí.”
Přestože kvantové počítače jsou stále jen hudbou o něco vzdálenější budoucnosti, mnohé firmy se podle portálu Cointelegraph již připravují na tuto novou éru s cílem, aby jejich technologie byla stále v bezpečí. JP Morgan se například věnuje výzkumu blockchainové sítě kvantové distribuce klíčů (QKD), která by byla vůči takovým útokům odolná. Xx Labs zase spustili blockchain, o kterém tvrdí, že je „kvantově odolný na soukromí zaměřený blockchainový systém.”
No a pokud jde o Bitcoin, pokud budou kvantové počítače s dostatečným výkonem takříkajíc „za rohem“, Bitcoin by se tomu měl umět včas přizpůsobit.
Zdroj:cointelegraph.com