Včera jsme vás informovali, že ve výboru Evropského parlamentu byl schválen regulační balíček, který s sebou přináší mimořádně přísná pravidla KYC (poznej svého klienta) a AML (boj proti praní špinavých peněz) v souvislosti s tzv. . nehostovanými soukromými kryptoměnovými peněženkami.
Obsahu legislativy jsme se věnovali v tomto článku, ale ve zkratce stačí shrnout, že kryptoměnové burzy nebo jiné centralizované subjekty pracující s kryptoměnami (různí custodiani a podobně), kterým bude vyplývat povinnost dodržovat tato nařízení, budou muset identifikovat majitele soukromé peněženky, na kterou bude realizovaný převod (transakce). To znamená, že pravidlům KYC se nebude muset podrobit jen samotný účet na burze, ale také adresa, na kterou se vyberou dané kryptoměny. Zároveň burzám bude vyplývat povinnost hlásit úřadům každou transakci, jejíž hodnota přesáhne 1000 eur.
Reakce jsou mimořádně negativní
Na hlasování, které výrazným způsobem podkopává soukromí kryptoměn v rámci Evropské unie, již reagovali první představitelé kryptoprůmyslu.
Brian Armstrong, zakladatel americké kryptosměnárny Coinbase, komentoval výsledek hlasování na Twitteru: ,,Představte si, že by EU požadovala od vaší banky, aby vás nahlásila úřadům vždy, když zaplatíte nájem a to jen proto, že transakce přesáhla 1000 eur. Nebo pokud byste poslali peníze vašemu bratranci, abyste mu pomohli s potravinami, EU by požadovala, aby vaše banka shromáždila a ověřila soukromé informace o vašem bratranci předtím, než vám povolí poslat mu tyto peníze. Jak by mohla banka této žádosti vyhovět? Banka by to vrátila. Toto je to, co teď děláme.”
7/ Or if you sent money to your cousin to help with groceries, the EU required your bank to collect and verify private information about your cousin before allowing you to send the funds. How could the bank even comply? The banks would push back. That’s what we are doing now.
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) March 30, 2022
Armstrong tedy jinými slovy naznačil, že tuto legislativu, zejména pokud jde o ověření totožnosti držitele peněženky, na kterou se budou kryptoměny posílat, neumějí jednoduchým způsobem dodržovat.
Nutno je poznamenat, že aby byla tato pravidla uzákoněna, musí ještě projít trialogovými jednáními mezi Evropským parlamentem, Evropskou radou a Evropskou komisí. Pokud však zůstanou bez námitky, kryptoprůmyslu by zbylo už jen 9 až 18 měsíců na to, aby se tomuto nařízení přizpůsobil.
Pascal Gaunthier z firmy Ledger, která vyrábí hardwarové peněženky, uvedl, že Evropský parlament upřednostnil ve čtvrtek strach před svobodou: ,,Právě se odhlasovalo nové nařízení, které připravuje půdu pro masivní režim dohledu nad evropským finančním prostředím.“
Patrick Hansen, který celé téma podrobně monitoroval skrze Twitter dodal, že jde o velké zklamání a velkou hrozbu pro soukromí jednotlivců. ,,Zavádějí nerealizovatelné požadavky na ověření peněženky a na podávání zpráv pro kryptoměnové společnosti, které mohou mít značně škodlivé účinky na občany EU a společnosti (z tohoto průmyslu).“
Hansen také upozornil, že pro mnoho kryptoměnových platforem jako jsou burzy, může být nemožné nebo příliš nákladné dodržovat pravidla o ověření držitele privátní peněženky. To může vést k tomu, že tyto burzy jednoduše takovou možnost zruší. Na druhou stranu však vyjádřil optimismus, že v rámci dalších jednání může dostat legislativa umírněnější podobu, protože samotné hlasování ve čtvrtek bylo velmi těsné a v EU jsou i zákonodárci, kteří rozumějí problematice a respektují právo na soukromí.
Zdroj: decrypt.co, cointelegraph.com