V pátek byl vytěžen Bitcoin s pořadovým číslem 19 000 000, což znamená, že k dosažení definitivního počtu 21 milionů BTC stačí vytěžit už jen poslední dva miliony. Ty se však díky tzv. halvingům budou těžit ještě pořádně dlouho – úplně poslední se totiž vytěží až někdy v roce 2140.
Kjetil Hove Petterson z Kryptovault upozornil, že na vytěžení zbylo už jen méně než 10% celkové nabídky Bitcoinu. ,,Na první pohled se to může zdát málo, ale věřím, že nejlepší dny jsou stále ještě před námi.“
,,Jde o historický moment. Znovu nás to přimělo uvědomit si, jak důležitá byla práce, kterou vykonal Satoshi Nakamoto,” uvedl Bert de Grood z firmy Bitcoin Bloem, který úsměvně dodal, že by si přál mít možnost poslat Satoshimu květiny, aby mu vyjádřil vděčnost za BTC.
Totožnost Satoshiho Nakamota však zůstává nadále nejasná. Záhadný tvůrce Bitcoinu se odmlčel v roce 2011, zhruba 2 roky od momentu, kdy vytvořil první skutečně decentralizovanou a bezpečnou kryptoměnu, kterou neumí zrušit žádné centralizované entity.
+19,000,000 #Bitcoin have been mined. Less than 2m to go!
Scarcity…
— Bitcoin Archive (@BTC_Archive) April 2, 2022
Při jejím zakládání vymyslel řešení s názvem halving, které zajišťuje, že inflace Bitcoinu se každé čtyři roky automaticky snižuje o polovinu. V prvních čtyřech letech existence Bitcoinu se těžilo 50 bitcoinů v každém jednom bloku, tedy zhruba jednou za 10 minut. Od roku 2012 to už bylo jen 25 bitcoinů, od roku 2016 12,5 BTC a od května 2020 už jen 6.25 BTC. V roce 2024 se sníží odměna už jen na 3.125 BTC na jeden blok a stejný proces se bude opakovat iv dalších dekádách. I proto se zbývající dva miliony bitcoinů budou těžit mnohem delší dobu – až 118 let, zatímco vytěžení prvních 19 milionů trvalo jen zhruba 13 let.
Na grafu můžete vidět distribuci bitcoinů podle halvingů (zdroj: Cointelegraph):
Analytici se domnívají, že nedostatek nových Bitcoinů bude z dlouhodobějšího hlediska vytvářet velký tlak na růst ceny této kryptoměny. Alex Gladstein z Human Rights Foundation upozornil, že teprve v tomto období se začíná ukazovat zájem o BTC ze strany institucí a prvních států. El Salvador je zatím jediným, který z něj učinil zákonné platidlo.
Kromě toho je třeba poznamenat, že mnohé z již vytěžených bitcoinů jsou ztraceny. Analytická platforma Chainalysis odhaduje, že se může jednat až o čtyři miliony BTC. Jedná se o bitcoiny, které byly vytěženy v prvních letech existence BTC v době, kdy měl ještě minimální cenu. Mnozí tehdy zanedbali bezpečnou úschovu těchto mincí, čímž se obrali o nesmírné bohatství.
Zájem o těžbu vzkvétá
V podobné době, co se vytěžil BTC s číslem 19 000 000, došlo i k úpravě obtížnosti těžby bitcoinu s názvem mining difficulty. Jedná se o parametr, který se jednou za zhruba 2 týdny přizpůsobuje aktuálnímu hashratu, tedy celkové výpočetní síle vynaložené na těžbu Bitcoinu s cílem, aby vytěžení jednoho bitcoinu trvalo v průměru 10 minut.
Jinak řečeno pokud zájem o těžbu bitcoinu stoupá (roste hashrate), mining difficulty se upraví směrem vzhůru, aby se těžařům nedařilo vytěžit Bitcoiny rychleji než v průměru za 10 minut a naopak. Bez existence tohoto řešení by se totiž mohly Bitcoiny vytěžit mnohem rychleji, což by zvyšovalo bitcoinovou inflaci.
Důležitou informací je, že mining difficulty právě dosáhlo nového historického maxima, což zároveň znamená, že tento parametr zohlednil historicky největší zájem o těžbu Bitcoinu (nejvyšší průměrný hashrate za poslední 2 týdny).
Zjednodušeně řečeno znamená to, že těžaři Bitcoinu mají aktuálně o nové bitcoiny navzdory tomu, že jejich cena je nižší, než u historických maxim, největší zájem v historii a to je býčí signál.
Zdroj: cointelegraph.com, cointelegraph.com