V minulosti se objevily okamžiky, kdy jste mohli za bitcoinovou onchain transakci zaplatit poplatek klidně i 30 či 40 dolarů, ale v současnosti jsou poplatky na 10letých minimech. Přičinila se o to kombinace více faktorů, které přispěly k zefektivnění bitcoinové sítě.
Portál Cointelegraph v úvodu článku na toto téma jmenoval hlavní příčiny dlouhodobě se snižujících transakčních poplatků – jde o rostoucí adopci Lightning Network, využívání tzv. batchingu, chování těžařů a vylepšení BTC protokolu.
#bitcoin fees are at all-time lows. the craziest thing? fall 2021 was the first bull run not accompanied by a major spike in fees.
how is that possible? what does it mean? here's a thread explaining the most confounding (and awesome) chart in bitcoin. (remember june 2021) pic.twitter.com/gnWssTckX2
— Alex Thorn (@intangiblecoins) April 5, 2022
Pokud v současnosti plánujete nějaké onchain transakce, je na to vhodný čas. Poplatky na BTC síti jsou totiž na desetiletých minimech. ,,Bitcoinové poplatky jsou na all-time low. Šílené že? Během podzimu 2021 jsme viděli první bullrun, ve kterém jsme neviděli masivní nárůst v transakčních poplatcích,“ upozornil na Twitteru Alex Thorn z Galaxy Digital, který v pokračování vlákna vysvětluje, že největší vliv na tomto pozitivním vývoji měly:
– adopce Segwit
– rostoucí využívání Tx batchingu
– redukce používání OP_RETURN
– růst adopce Lightning Network
– méně výrazné prodeje bitcoinů ze strany těžařů
i explain the low-fee environment in 5 key trends:
1 – Segwit adoption
2 – increased use of Tx batching
3 – reduced OP_RETURN usage
4 – growth of the Lightning Network
5 – reduced miner sellingi summarize each here, in detail in this report for clients: https://t.co/865vlPJuWn
— Alex Thorn (@intangiblecoins) April 5, 2022
Alex Thorn následně vysvětlil, že pokud jde o měření poplatků v poměru sats/byte (kolik sats – tedy nejmenší jednotky BTC stojí transakce 1 byte), bitcoinové poplatky jsou nejnižší v historii. Pokud jde o poplatky v poměru vůči americkému dolaru, nižší byly naposledy před 10 lety.
Thorn následně zveřejnil tabulku, která ukazuje průměrné transakční poplatky od roku 2009 do roku 2022.
Pro ilustraci průměrný poplatek za transakci na BTC je letos kolem 2 dolarů a medián je na úrovni 0,59 USD, což je nejnižší číslo s výjimkou roku 2011.
Analytik Glassnode James Check souhlasil se závěry Thorna a doplnil, že batching (dávkování) a SegWit byly důležitými aktualizacemi, které tomu přispěly, protože jejich kombinací se zvyšuje počet transakcí, které se vejdou do vytěženého bloku a tím se zvyšuje propustnost sítě a snižuje tlak na růst poplatků.
James Check zároveň sdílel graf, který ukazuje, že adopce SegWit se poměrně výrazně zvýšila ve srovnání s obdobím mezi květnem 2020 až květnem 2021.
Analytik Glassnode však upozornil, že pokles transakčních poplatků byl nejen důsledkem technologických vylepšení a výraznějšího využívání SegWit či batchingu. Důvodem, který snížil transakční poplatky bylo podle něj „zdecimování maloobchodního zájmu“ o Bitcoin po velkém cenovém propadu BTC v květnu 2021, kdy Čína zakázala těžbu Bitcoinu. Poukázal přitom na skutečnost, že následně výrazně klesly transakční poplatky, aktivní adresy a také počty transakcí.
,,Podle mého názoru to byl pravděpodobný začátek medvědího trhu a dokonce i s nárůstem cen jsme viděli, že mnoho lidí finančně vyhořelo a tedy byli vyhnáno z trhu,” uvedl.
K tématu se vyjádřil i Eric Yakes, autor 7th Property: Bitcoin and the Monetary Revolution, který napsal: ,,Jsme svědky strukturální změny v dynamice trhu a historické korelace si začínají zachovávat malou hodnotu.“
Yakes také poznamenal, že 70 milionů dolarů, které se podařilo vysbírat pro Lightning Labs, aby vyvinuly systém, který umožní fungování stablecoinů nad Bitcoinem pomocí Lightning Network, je mimořádně důležitým okamžikem a doplnil: ,,Je důležité, aby transakční poplatky klesaly, protože jsou hlavním omezením decentralizovaného škálování sítě.“
Zdroj:cointelegraph.com