Ruský premiér Michail Mishustin tvrdí, že Rusové vlastní kryptoměny v hodnotě více než 10 bilionů rublů, což je zhruba 130 miliard dolarů. Uvedl to během čtvrteční prezentace výroční zprávy ruské vlády.
,,Jsme si dobře vědomi, že máme více než 10 milionů mladých lidí, kteří si do tohoto okamžiku otevřeli kryptopěněženky, na které převedly značné sumy peněz, které přesahují 10 bilionů rublů,“ prohlásil ruský premiér, ale neprozradil, na základě jakých výpočtů dospěli k tomuto vysokému číslu. Konstatoval však, že celková částka je založena na dvou různých odhadech.
Russian Prime Minister Mishustin says Russians have already put around 10 trillion rubles ($130 billion) into cryptocurrency.
I'm not surprised. Many hastily bought bitcoin when it looked like the ruble was gonna tank. Some foreigners are also using it to get money out of Russia. pic.twitter.com/o9R3VQRtP0— Jonny Tickle (@jonnytickle) April 7, 2022
Pokud by byl tento odhad správný, hodnota kryptoměn, které vlastní Rusové, by byla blízko k ruským rezervám ve fyzickém zlatě, jejichž cena se odhaduje na 140 miliard dolarů. Podle analýzy amerického bílého domu tvoří zlato asi 20 % celkových rezerv ruské centrální banky.
Tvrzení ruského premiéra následují po nedávné publikaci odhadů ruské centrální banky, která dospěla k závěru, že Rusové ročně skrze kryptoměny převedou až 5 miliard dolarů. Jiná studie z úvodu roku zase odhadovala, že Rusové mají v kryptoměnách až 214 miliard dolarů.
Centrální banka by je zakázala, vláda však ne
Cílem ruské vlády je připravit přísný regulační rámec pro kryptoměny. V pátek za tímto účelem ruské ministerstvo financí předložilo vládě aktualizovanou verzi návrhu zákona o kryptoměnách, který by měl být již v souladu s připomínkami jiných ministerstev a regulačních orgánů.
Postoj ruské centrální banky, kterou vede Elvira Nabiullina, však zůstává nezměněn – chce, aby byly kryptoměny a jejich těžba v Rusku zakázána. V této věci však pravděpodobně táhne za kratší konec provazu, jelikož Rusko, které je zahnané do kouta pro západní sankce, dokonce vzkázalo, že je ochotno přijmout jako platidlo za ropu či plyn i Bitcoiny.
Koncem března navíc náměstek ruského ministerstva energetiky Evegeny Grabchak vyzval k co nejrychlejší přípravě legislativy, která zlegalizuje v zemi těžbu Bitcoinu. Její potenciál ještě před válkou na Ukrajině vyzdvihl i ruský prezident Vladimir Putin.
Pokud jde o téma sankcí, americká ministryně financí Janet Yellenová tento týden zopakovala, že kryptoměny nepředstavují v této věci vážnou hrozbu a že situaci podrobně sledují.
Zdroj:cointelegraph.com