Elon Musk chce získat 100% kontrolu nad Twitterem a pokud se mu to podaří, mezi jeho priority má být kromě zabezpečení „svobody projevu” i boj se „scam boty“, které se objevují na této sociální síti a známé jsou zejména v souvislosti s různými kryptoměnovými podvody.
Elon Musk mluvil o své snaze získat Twitter pod absolutní kontrolu během konference TED ve Vancouveru, kde uvedl, že pokud by byla jeho nabídka ke koupi celého Twitteru úspěšná, „zvlažil by změnu způsobu, jak by platforma zacházela s kontroverzním obsahem“. Stejně tak by podpořil myšlenku omezení propagace určitého druhu tweetů a také přidání možnosti zpětné úpravy tweetů s funkcí zobrazit celou historii jejich úprav. ,,Twitter má mimořádný potenciál. Odemknu ho,“ prohlásil.
CEO firem Tesla a SpaceX také dodal, že Twitter pod jeho kontrolou by se „zdráhal odstraňovat obsah“ a trvale zakazovat účty, ale snažil by se podporovat svobodu projevu v souladu se zákony příslušných zemí.
,,Nejvyšší prioritou, kterou bych měl, by bylo odstranění spamu a podvodných robotů, armád robotů, které jsou na Twitteru. Výrazně zhoršují tento produkt. Pokud bych měl dogecoin za každý kryptopodvod, který jsem viděl (na Twitteru), měl bych 100 miliard dogecoinů,“ konstatoval na konferenci odkazující na jeho oblíbenou kryptoměnu, kterou také zapojil do celé lobby, když před pár dny naznačil, že za aplikaci Twitter Blue by se mohlo platit i skrz mince DOGE.
Elon Musk nabízí za zbylé akcie Twitteru 54,20 USD, což je podle jeho názoru velmi výhodná nabídka. ,,Nabízím za 100% koupi Twitteru 54,20 USD za akcii v hotovosti, což je 54% prémie oproti dni, kdy jsem začal investovat do Twitteru a 38% prémie oproti dni předtím, než byla medializována moje investice do této firmy. Moje nabídka je mojí nejlepší a zároveň poslední nabídkou a pokud nebude přijata, budu muset přehodnotit svoji pozici akcionáře,“ oznámil ve čtvrtek.
Musk v době, kdy získal pod kontrolu 9,2% akcií Twitteru byl největším akcionářem této firmy. Podle čerstvých zpráv ho však již předběhla firma Vanguard, která navýšila svůj podíl na více než 10 %.
Reakce jsou rozporuplné
Reakce na úsilí Muska koupit Twitter a učinit z něj soukromou společnost jsou různé. Kombinace snahy zajistit svobodu projevu na prestižní sociální síti s „násilným“ získáním celé firmy pod kontrolu (Musk vyhrožuje, že pokud neuspěje, tak svůj akcionářský podíl přehodnotí) však mnohým nevoní.
Mezi jeho kritiky se zařadil i Jackson Palmer, spolutvůrce jeho oblíbené kryptoměny Dogecoin, který uvedl: ,,Spojení jakéhokoli typu svobody s nejbohatším mužem na světě, který iniciuje nepřátelské převzetí a přemění jednu z největších platforem veřejných sociálních médií na soukromou společnost, vyžaduje působivou duševní gymnastiku.“
,,Toto je něco, co jsem v historii veřejně obchodovaných firem ještě neviděl. Je to „Twilight Zona“ pro každého, kdo sleduje Wall Street posledních 100 let,“ uvedl Dan Ives, analytik Wedbush.
Jim Cramer z CNBC reagoval, že představenstvo Twitteru nemá jinou možnost, než nabídku Elona Muska odmítnout. Analytik Don Bilson z Gordon Haskett Research Advisors si také myslí, že šance Muska k dosažení tohoto cíle jsou velmi malé. ,,Musk jen vyfukuje kouř,“ konstatoval a upozornil, že představenstvo by si podle jeho názoru nemohlo dovolit prodat akcie za 54,20 USD, když se minulý rok obchodovaly i za 70 USD.
Ives však v reakci na to upozornil, že současná cena akcií Twitteru je výrazně nižší, než ta, kterou nabízí Musk. ,,Tu nabídku nemohou jen tak odmítnout, protože nemají rádi Muska. Mají zodpovědnost jako představenstvo, jako veřejná společnost. Hrozí, že budou snídat žaloby,“ konstatoval a varoval, že pokud představenstvo nabídku odmítne, akcie Twitteru se mohou velmi výrazně propadnout.
Mark Cuban, miliardář vlastnící klub NBA Dallas Mavericks, který je podobně jako Musk velký fanoušek kryptoměny Dogecoin, si myslí, že představenstvo udělá vše pro to, aby Musk kontrolu nad Twitterem nezískal. Osobně tipuje, že se pokusí na trhu najít „přítele“, který koupí Muskových 9,2% aby ho „dostali ven z firmy.“
Mohl by si to vůbec dovolit?
Přestože Musk učinil oficiální nabídku za zhruba 90% akcií Twitteru, které ještě nemá pod kontrolou, spekuluje se, zda by vůbec měl finance na jejich koupi, respektive zda by musel za tímto účelem prodat akcie Tesla (to by však mohlo mít negativní dopad na Teslu). To, že je nejbohatším mužem planety podle Forbes či Bloomberg Billionaire Index, totiž automaticky neznamená, že má k dispozici „cash“ 40 miliard dolarů. Tyto žebříčky totiž tradičně zahrnují i hodnotu akcií daných miliardářů.
Samotný Musk na otázku, zda si je 100% jistý, zda bude schopen realizovat svou nabídku, uvedl, že ne. Konstatoval však, že technicky by toho měl být schopen. Wells Fargo v reakci na tyto zprávy konstatovala, že bez prodeje podílu ve firmě Tesla by mu to pravděpodobně nevyšlo. Musk následně ve zmíněném rozhovoru na konferenci TED s Chrisem Andersonem poznamenal, že má v záloze i „plán B“, ale odmítl ho konkretizovat.
Zdroj: cnbc.com, cointelegraph.com,cnbc.com