Autoři studie kryptoměnové burzy Gemini na základě zjištěných skutečností konstatovali, že adopce kryptoměn v roce 2021 dosáhla „bodu zlomu“.
Rozsáhlá studie americké burzy, za kterou stojí bratři Winklevossovi, kteří stáli i při vzniku Facebooku, oslovila mezi listopadem 2021 a únorem 2022 téměř 30 000 dospělých lidí ve 20 různých zemích, což lze považovat za již relativně silný vzorek. Hlavním cílem průzkumu bylo zjistit, jak rychle rostla adopce kryptoměn v loňském roce, jaké důvody měli investoři při sáhnutí po digitálních aktivech a kde je adopce kryptoměn nejpokročilejší.
Z výsledků, které byly publikovány v reportu „2022 Global State od Crypto“ vyplývá, že až 41% vlastníků kryptoměn do nich investovalo poprvé v roce 2021. Většina přitom uvedla, že k investici do kryptoměn je motivovala rostoucí inflace a devalvace jejich národních měn.
Největší příliv nováčků, tedy těch, kteří investovali do kryptoměn poprvé v roce 2021, byl zaznamenán v Brazílii a Indii (54%), za kterými následoval Hongkong (51%). Zajímavé je, že na ocase byla Evropa – kde z celkového počtu evropských kryptoinvestorů tvořili nováčci jen 17%.
Crypto adoption by country.
Via @Gemini 2022 global state of adoption report. pic.twitter.com/qbjLeYYiCx
— Erik Smith, CFP® (@eriksmithcfp) April 5, 2022
Největší adopci kryptoměn se podle průzkumu těší Brazílie a Indonésie – v těchto zemích vlastní nějaká digitální aktiva údajně až 41% lidí. Následují Spojené arabské emiráty a Singapur s 35% resp. 30 procenty. Relativně vysoká míra adopce kryptoměn je také v USA (20%) či ve Velké Británii (18%).
Gemini také konstatuje, že adopce kryptoměn roste s devalvací měny dané země. V zemích, které zažily v posledním desetiletí přes 50procentní devalvaci vůči dolaru, existuje až 5násobně větší pravděpodobnost, že místní obyvatelé budou v příštím roce investovat do kryptoměn. Jedná se například o Jihoafrickou republiku, Mexiko, Indii či Brazílii.
Z těch, kteří do kryptoměn ještě neinvestovali, až 41 % uvedlo, že se o ně zajímají a zvažují jejich koupi. V tomto směru je na prvním místě Irsko, kde až 58% neinvestorů tvrdí, že zvažuje tuto možnost. Na druhém místě bylo Německo (53%) následováno Kolumbií (50%) a Spojenými arabskými emiráty (49%).
Z průzkumu je jednoznačné, že značná část investorů, a nejde jen o rozvojové země, vnímá kryptoměny jako formu ochrany proti inflaci nebo jako dlouhodobý investiční nástroj pro zajištění si důchodu. V tomto směru jde o zásadní pokrok, jelikož v minulosti nováčci investovali do kryptoměn zejména z krátkodobých a spekulativních důvodů.
Zdroj:trtworld.com