Salvádorskou vládou podporovaná bitcoinová peněženka dosáhla významného úspěchu v jejím přijetí – tvrdí to výkonný ředitel kryptoměnové burzy Bitso, která poskytuje custody služby pro peněženku Chivo.
Bitcoinová peněženka Chivo byla spuštěna ruku v ruce s legalizací Bitcoinu v El Salvadoru jako zákonného platidla k 7. září 2021. Uživatelům umožňuje také s podporou Lightning Network nakupovat a prodávat bitcoiny za nulové poplatky a komunikovat s místními BTC bankomaty, ale s tím, že jí uživatelé nedrží vlastní privátní klíče. O jejich bezpečnost se stará burza Bitso, která sídlí v Mexiku.
Bitso v podstatě poskytuje El Salvadoru pro peněženku Chivo koncovou technologii, aby mohla vláda nakupovat bitcoiny a zajistit, aby byl konvertibilní na americký dolar.
,,Odkdy Bitso v září začal spolupracovat s vládou (El Salvadoru), pokračuje v poskytování likvidity do peněženky Chivo,“ uvedl ředitel Bitso pro regulační záležitosti Felipe Vallejo, který dodal, že Bitso zatím působí v této středoamerické zemi jen skrze peněženku Chivo, ačkoli s kryptoměnami podniká i v Mexiku, Brazílii, Argentině či v Kolumbii.
Valejjo také uvedl, že peněženka Chivo dosáhla za sedm měsíců své existence v El Salvadoru velkého adopčního úspěchu, ačkoli přiznal, že její vznik doprovázelo mnoho technických problémů a určitou dobu byla dokonce off-line.
,,Pomocí naší práce s Chivo Wallet jsme mohli vidět, jak se významná část populace obrátila na používání aplikace pro bezpečné a jednoduché transakce,“ konstatoval vedle toho, jak se odvolal ke studiu Národního úřadu pro ekonomický výzkum, který zjistil, že 40% lidí, kteří si stáhli aplikaci Chivo ji používá i poté, co využili vládních pobídek v podobě 30 dolarů v BTC.
,,Věříme, že jde o poměrně silný znak adopce. Jelikož vzdělávání v oblasti kryptoměn a každodenních případů používání v regionu narůstá, více uživatelů zůstane v aplikaci s hlubším pochopením technologie a příležitosti, které vytváří.“
Valejjo následně odhadl, že s používáním aplikace Chivo pokračuje zhruba 20% všech Salvadorčanů. V kontextu s tím, že v zemi má podle tvrzení prezidenta Bukeleho bankovní účet jen zhruba 30 % dospělých lidí, je to podle něj silný důkaz její reálné adopce.
Furthermore, 70% of El Salvador’s population doesn’t have a bank account and work in the informal economy.
Financial inclusion is not only a moral imperative, but also a way to grow the country’s economy, providing access to credit, savings, investment and secure transactions.
— Nayib Bukele (@nayibbukele) June 6, 2021
Představitel platformy Bitso uvedl ještě jeden příklad – poznamenal, že celkově si aplikaci stáhlo (hlavně kvůli motivaci dostat 30 dolarů v BTC) až 2,6 milionu Salvádorčanů – následně doplnil, že největší kryptoburza na světě Coinbase měla ve 4. kvartálu 2021, tedy v podobném období, jako El Salvador rozděloval tyto odměny, aktivních 11,4 milionů uživatelů.
Zástupci Bitso a Chivo věří, že aplikace se stává stále populárnější vedle toho, jak budou pokračovat ve vzdělávání místního obyvatelstva. ,,Hlavní překážkou přijetí kryptoměn v Latinské Americe ale i na celém světě je vzdělávání. Jelikož nadále poskytujeme Salvadorčanům informace a nástroje k co nejlepšímu pochopení a využití inovativní technologie, očekáváme jejich zvýšenou míru přijetí,“ dodal s tím, že firma Bitso organizuje vzdělávací kurzy i v Argentině, Chile, Kolumbii, Mexiku, Peru či Uruguaji.
Údaj, který nevypadá až tak pozitivně
Zatímco zástupci Bitso a Chivo označují uvedená data jako optimistická, jelikož El Salvador legalizoval Bitcoin před necelým rokem, jiní je vyhodnocují za nedostatečné a de facto tvrdí, že Salvádorci o používání BTC nemají zájem. Číslem, které hraje ve prospěch kritiků, je údaj vypovídající o používání kryptopeněženky Chivo pro remitence – tedy mezinárodní převody.
Nízké transakční poplatky a rychlý způsob výměny fiatu (dolarů) do BTC a zpět mohou místním obyvatelům přijímajícím peníze ze zahraničí ušetřit nemalé peníze. Pokud totiž zvolí tradičního zprostředkovatele typu Western Union, celá mezinárodní transakce trvá mnohem déle (minimálně ve dnech) a je spojena s nemalými poplatky (často od 10 až do 50% z převedené částky). Z dat Salvadorské centrální banky je však zřejmé, že využití peněženky Chivo pro remitence po prvotním šílenství výrazně kleslo, přestože celková hodnota remitence se více méně nezměnila.
Otázkou zůstává, zda Salvádorčané začali na remitence využívat jiné kryptoměnové peněženky (s privátními klíči) s podporou Lightning Network nebo celkově vyhodnotili využití Bitcoinu a Lightning Network pro tyto účely jako nevhodný nástroj.
https://twitter.com/Data_Always/status/1520142032538378242
Zdroj:cointelegraph.com