Přestože Elon Musk slibuje, že zbaví Twitter otravných a zároveň nebezpečných botů, kteří se snaží propagovat různé podvody včetně podvodů spojených s kryptoměnami, současná realita je taková, že tyto boti jsou zatím na Twitteru stále přítomny.
Upozornil na to i americký podnikatel Marc Andreessen z venture firmy specializující se na investice do různých kryptostartupů Andreesen Horowitz, který sdílel screenshot obrazovky, na kterém se nacházel účet vydávající se za jeho osobu propagující podvodnou „bezplatnou kryptoměnu”.
,,Jaký algoritmus by dokázal zachytit tento typ obsahu?,” zeptal se Andreessen své komunity, na což reagoval i samotný Elon Musk, který odpověděl stručně, ale jednoznačně: ,,Lidé.“
Odpověď budoucího majitele Twitteru však víceméně jen otevřela další diskusi na toto téma a nepřinesla konkrétní řešení problému. Ten však navrhl miliardář Mark Cuban stojící za klubem NBA Dallas Mavericks, který má s Elonem Muskem společnou zálibu v propagaci kryptoměny Dogecoin (DOGE).
Cuban si myslí, že právě Dogecoin by mohl tento problém vyřešit, pokud se na jeho druhou vrstvu přidá „Optimistic Rollup“.
Svůj návrh řešení postavil na tom, aby pro neomezené uveřejňování příspěvků na Twitteru musel každý uživatel složit jeden Dogecoin (cca 0,13 USD za minci v době psaní) jako jakousi záruku za pravost účtu. Pokud pak někdo zpochybní příspěvek takového uživatelé a komunita potvrdí, že jde o spam, 1 DOGE dostane ten, kdo jej nahlásil. Spamovací účet bude muset následně složit zálohu 100 DOGE jako záruku, aby mohl vytvářet další příspěvky. Pokud se však zpětně ukáže, že daný účet spamy ve skutečnosti nepropaguje, ti, kteří jej nahlásili, přijdou o své DOGE.
Jinými slovy tento systém by měl podle Cubana vytvořit jakýsi ekosystém, ve kterém budou existovat peněžité tresty za propagaci a šíření podvodného obsahu s tím, že jeho finanční jednotkou by byly mince kryptoměny DOGE.
https://twitter.com/BillyM2k/status/1520633946794455040
Kritici tohoto řešení však upozornili, že Cubanův návrh nepočítá s tím, že podvodníci mohou být dobře financováni a jednoduše takové řešení „přebijí“. Shibetoshi Nakamoto, jeden z předních lidí Dogecoin komunity, však jeho návrh pochválil: ,,Líbí se mi to, líbí se mi to moc.“
Je velmi sporné, jak nakonec Elon Musk vyřeší problematiku spam botů. Boj proti nim však označil za jednu ze svých priorit během období, kdy řešil koupi společnosti Twitter. Tu nakonec podle všeho realizuje, jelikož minulý týden se s představenstvem společnosti dohodl na její koupi za 44 miliard dolarů. Celý obchod musí ještě letos odebrat akcionáři a regulátoři.
Komunita Dogecoin mezitím doufá, že Elon Musk po získání kontroly nad Twitterem podpoří adopci Dogecoinu, jehož je velkým fanouškem. Tesla, které je Elon Musk CEO, mezitím v kvartálních výsledcích potvrdila, že neprodala žádné bitcoiny a nadále je drží na své rozvaze. Dogecoin se naopak na rozvaze Tesly nenachází.
Zdroj:cointelegraph.com