Nejnovější studie odhaluje, že navzdory čínskému vládnímu zákazu těžby kryptoměn v květnu 2021 jsou těžaři BTC na pevninské Číně stále důležitou součástí bitcoinového ekosystému a podle odhadů mají pod kontrolou 21,1% celkového hashrate, tedy výpočetní síly BTC.
Před zákazem těžby BTC v Číně měli čínští těžaři pod kontrolou více než 50% hashrate (některé odhady hovořily až o více než 65%), ale když čínská vláda v květnu 2021 tuto činnost striktně zakázala, celosvětový hashrate BTC se propadl o zhruba polovinu, což byl dostatečný důkaz, že značná část těchto subjektů opravdu vypnula své stroje z obav přísných restrikcí.
Následná studie z dílny Cambridge University odhadla, že novým lídrem z pohledu geografického rozpoložení těžby BTC se staly Spojené státy americké (přes 35% podíl), za kterými následoval Kazachstán a Rusko s 18% resp. 11% podílem, s tím, že Číně nově přidělila 0% podíl.
Cambridge University v rámci svého Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Indexu (CBECI) však tato data nyní aktualizovala a vyplývá z nich, že Čína se vrátila do žebříčku a hned se vyšvihla na druhé místo s 21,1% podílem. Spojené státy svůj podíl ještě navýšily na 37,8% hashratu a na třetím místě je Kazachstán s 13,2% podílem.
Pořadí zemí s nejvyšším hashratem k lednu 2022 podle Cambridge indexu:
- USA 37,8%
- Čína 21,1%
- Kazachstán 13,2%
- Ostatní 9%
- Kanada 6,5%
- Rusko 4,7%
- Německo 3,1%
- Malajsie 2,5%
- Irsko 2%
Čínská těžba ve skutečnosti nikdy úplně neskončila
Podle Alexandera Neumuellera z Cambridge University jsou nové dostatečným důkazem pro konstatování, že těžba BTC v Číně ve skutečnosti nikdy úplně neskončila, ačkoli oficiálně povolena není. ,,Naše údaje empiricky potvrzují tvrzení odborníků z odvětví, že těžba BTC v této zemi stále probíhá. Ačkoli těžba BTC v Číně je daleko od svých bývalých výšin, zdá se, že země stále hostí přibližně jednu pětinu celosvětového hashrate.“
Nová data vypovídají o tom, že podíl na hashrate mírně klesl Kazachstánu a to z 18% na 13,2% a že Ruská federace vypadla z TOP3 a zařadila se až na 6. příčku. To může být překvapující vzhledem k současnému dění v Rusku, které začalo naznačovat vzhledem ke globálním ekonomickým sankcím bližší vztah k decentralizovanému BTC. Z Ruska zároveň mezitím přišlo několik zpráv naznačujících, že těžba BTC může mít vládní podporu.
Při rozměnění dat na drobné lze vyčíst, že nejvýraznější těžba BTC probíhá v amerických státech Georgia, Texas a Kentucky, které mají dohromady podíl na více než polovině těžby v USA – Georgia s 32% podílem v USA by sama o sobě patřila k největším celosvětovým těžařům BTC. Cointelegraph doplňuje, že nemalý význam má ale také těžba v New Yorku, Kalifornii, Severní Karolíně či ve Washingtonu.
Cambridge připravuje své analýzy k těžbě BTC ve spolupráci se čtyřmi hlavními těžebními pooly BTC.com, Poolin, ViaBTC a Foundry. Podle webové stránky velikost vzorku pro analyzované údaje o těžebním fondu se od vydání těžební mapy BTC v roce 2019 pohybovala v rozmezí 32-38% celosvětového hashratu.
,,Neustále hledáme způsoby, jak zlepšit naše údaje, abychom zlepšili spolehlivost našich odhadů. Nejlepším způsobem, jak to udělat, je přivítat další těžební pooly, takže jsme povzbudili ostatní těžební sdružení a požádali je, aby se zapojili,“ dodal vedoucí projektu CBECI.
Zdroj:cointelegraph.com