Společnost Terraform Labs začátkem soboty spustila novou verzi blockchainu Terra, která je označována také jako „Terra 2.0“. Jedná se o nástupce původního blockchainu Terra (LUNA), který zažil fatální crash své hodnoty, když k němu vázaný stablecoin UST ztratil schopnost své fixace k americkému dolaru.
Na úvod je třeba upozornit, že nový blockchain Terra 2.0 nese po novém pojmenování Terra (po původním blockchainu), zatímco původní blockchain Terra se nově jmenuje Terra Classic. Nové mince nového blockchainu Terra nesou název LUNA, zatímco původní mince LUNA se nově jmenují LUNC. Aby to však bylo ještě o něco „komplikovanější“, tak některé burzy používají pro nové tokeny LUNA označení LUNA2.
Pheonix-1 mainnet is now live and producing blocks – public node services, wallets and explorers should be going live shortly. pic.twitter.com/cpxiNKl6aX
— Do Kwon 🌕 (@stablekwon) May 28, 2022
Schválený distribuční model pro nové tokeny LUNA zněl:
- 30% nových tokenů LUNA šlo do komunitního fondu
- 35% dostanou držitelé původních LUNA před kolapsem původního chainu Terra
- 10% dostanou držitelé UST před kolapsem ekosystému původního chainu Terra
- 10% dostanou držitelé původních LUNA po kolapsu ekosystému původního chainu Terra
- 15% držitelé UST po kolapsu původního chainu Terra
Vysoká volatilita a strmý pád směrem dolů
Spuštění nového blockchainu LUNA, které proběhlo na základě návrhu zakladatele původní kryptoměny LUNA Do Kwona, s sebou přineslo i očekávanou vysokou volatilitu, která však v konečném důsledku vedla k velkému propadu ceny jejích tokenů. LUNA se totiž nejprve po prvním odrazu po spuštění obchodování vyšplhala téměř k 20 dolarům, ale v současnosti podle dat CoinGecko.com stojí už jen necelých 6 dolarů, přičemž od svého sobotního ATH k dnešnímu ránu ztratila přibližně 70% své hodnoty. To naznačuje, že o novou Terru zatím na trhu není velký zájem.
Tokeny LUNA byly nejprve k dispozici pro obchodování na burze ByBit a o hodinu později jejich obchodování začala podporovat i burza Kucoin. Později se dostaly také na burzy Kraken, MEXC, OKK, Bittrue a BingX, zatímco burza Binance zatím tyto tokeny nepodporuje. Žádná z burz zároveň zatím neumožnila obchodování s jejími futures.
TerraClassic chce vstát z mrtvých
Vedle nových tokenů LUNA a novém blockchainu Terra (Terra 2.0) stále existuje i původní chain, který si nese nový název Terra Classic, přičemž určitá část komunity stále věří, že právě tento blockchain „vstane z mrtvých”. Zajímavé je, že za posledních 24 hodin hodnota mincí LUNC stoupla o téměř 50% na přibližně 0,000125 USD, ale vzhledem k tomu, že kdysi jeden token této kryptoměny stál přes 120 dolarů jde stále o prakticky 100% ztrátu vůči ATH. Jinak řečeno tento růst by se neměl v tomto momentě přeceňovat, ale může naznačovat, že komunita po prvním dni nové Terra stále věří více původní kryptoměně než té nové.
Zatímco nový blockchain Terra (LUNA) již nezahrnuje žádný stablecoin, původní Terra (nově Terra Classic) stále funguje i s algoritmickým stablecoinem UST (nově má označení TerraClassicUSD), který má však na trhu aktuální hodnotu jen 0,03USD, což znamená, že absolutně nefunguje jeho fixace k dolaru.
UST chtějí zachránit pálením mincí
Zachránit existenci TerraClassic a UST se snaží komunita, která si 20. května odhlasovala spálení 1 miliardy UST, které byly uloženy v komunitním fondu Terra a také zbývající cross-chain UST, které jsou nasazeny jako pobídky na Ethereum blockchainu. Návrh věří, že to pomůže snížit „nevyrovnaný špatný dluh ekonomiky Terra“, což by mohlo přispět k teoretickému návratu schopnosti fixace UST k americkému dolaru. Zakladatel Terra Do Kwon je ovšem ohledně pálení mincí UST skeptický a upozornil, že tento proces k ničemu nepovede a že uživatelé držící UST tím prakticky přijdou jen o další své mince (které však už stejně nemají prakticky žádnou hodnotu).
Zdroje: cointelegraph.com, cointelegraph.com