Paraguay opět naznačil, že je státem, který by mohl jít směrem k širší adopci kryptoměn. Paraguayský kongres totiž navzdory nesouhlasu centrální banky a rozpočtové komise schválil nový zákon o regulaci digitálních aktiv.
Paraguay je podle mnoha fanoušků kryptoměn atraktivním místem pro jejich adopci v čele s bitcoinem (BTC) díky jeho relativně „měkkému“ zdanění digitálních měn a nízkým nákladům na elektřinu, které jsou mimořádně atraktivní pro těžaře. Vláda to nyní podtrhla tím, že prosadila novou kryptoměnovou legislativu.
Stalo se tak 25. května, kdy Paraguayský kongres v poměru 40 ku 12 schválil návrh zákona, který reguluje obchodování s kryptoměnami, jejich těžbu a úschovu. Ratifikovat ho však ještě musí Senát, aby se dostal k finálnímu podpisu k prezidentovi Mariu Abdovi Benítezovi.
Aprueban con modificaciones proyecto que regula la industria y comercialización de criptoactivoshttps://t.co/Z8kVoqVWWz@sebagar8 @DipNacBuzarquis @CelsoKennedy @tadeorojasm @bachinunez_nuez @luchozacariasAP @carlitosrejala pic.twitter.com/AlQ0Dh914S
— Cámara de Diputados (@DiputadosPy) May 25, 2022
Pokud jej prezident Benítez nakonec podepíše, bude se vztahovat na každého jednotlivce nebo organizaci v Paraguaji zapojenou do těžby, komercializace, obchodování, převodu, výroby, úschovy nebo správy kryptoměn a jiných s nimi souvisejících funkcí. Legislativa navrhuje finanční a právní záruky pro firmy a jednotlivce a zároveň ukládá omezení ve věcech výdajů na elektřinu a zdanění.
Například podle článku 11 návrhu zákona uvádí: ,,Těžba kryptoměn je uznána jako průmyslová a inovativní činnost. Tato činnost bude těžit ze všech mechanismů a pobídek předkládaných ve vnitrostátních právních předpisech.“
Přestože návrh prošel hlasováním, Paraguayská centrální banka i rozpočtová komise dali najevo, že s ním nesouhlasí a označili ho za „rizikový projekt bez přínosu pro stát.“ Vedle jeho kritiky také zazněly konstatování, že kryptoměny pomáhají kriminálnímu podnikání a zvyšují paraguayské náklady na elektřinu.
Paraguay je jednou z několika latinskoamerických zemí, které aktivně zkoumají regulaci kryptoměn. Tento trend započal El Salvador, který na podzim 2021 udělal z bitcoinu zákonné platidlo. Podobné diskuse o regulaci kryptoměn právě probíhají v Brazílii, Argentině, Uruguaji či v Panamě.
Zdroj:cointelegraph.com