Přestože Bitcoin zažil v květnu výraznou cenovou korekci, během které našel své dočasné dno kolem úrovně 23 800 USD, institucionální investoři zatím důvěru v nejznámější kryptoměnu neztrácejí. Vyplývá to nejen z posledního reportu CoinShares, ale také z dat Purpose Bitcoin ETF.
Zatímco v USA Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) zatím neschválila ani jedno spotové Bitcoin ETF, v Kanadě je jich již několik, přičemž u toho největšího od firmy Purpose Bitcoin ETF, které bylo spuštěno v únoru 2021, sledujeme v posledních týdnech zajímavost aktivitu.
Podle dat onchain analytické platformy Glassnode, na něž upozornil Jan Wustenfeld, totiž dochází u tohoto ETF k výrazné akumulaci nových BTC, čímž se celková bilance Purpose Bitcoin ETF dostala na nové rekordní levely v podobě držení 43 701,7 BTC.
Pozoruhodné je, že k výrazné akumulaci BTC k tomuto ETF došlo zejména v posledních dnech. Postupně od minulé středy do úterý přibylo do tohoto fondu 752 BTC, 2060 BTC, 1820 BTC, 6 BTC a 2 780 BTC.
The Canadian #Bitcoin Purpose spot ETF has seen persistent inflows over the last 5 trading days. 📈
Wed: 752 BTC
Thu: 2.06k BTC
Fri: 1.82k BTC
Mon: 6 BTC
Tue: 2.78k BTCAssets under management new all-time high: 43.70k $BTC 🚀
Previous ATH: 42.48k BTC, May 16 pic.twitter.com/vQHRd1XecC
— Dr. Jan Wüstenfeld (@JanWues) June 1, 2022
Díky těmto výrazným přílivům bylo překonáno předchozí ATH tohoto fondu, které bylo na úrovni 42 480 BTC a datovalo se období před velkým květnovým propadem ceny BTC po crashi kryptoměny LUNA a stablecoinu UST. Skutečnost, že aktuálně dochází k nové akumulaci BTC a vytvoření nových maxim tedy může naznačovat, že institucionální investoři v Kanadě (nemusí jít jen o kanadské klienty) oživují svůj zájem o tento druh investice do BTC. Obecně však zůstává nálada na trhu s kryptoměnami podobně jako na globálních trzích velmi opatrná.
Co je Bitcoin ETF?
Bitcoin ETF je investiční produkt, který je zajímavý zejména pro investory, kteří chtějí regulovaným způsobem investovat do BTC bez potřeby jeho přímého držení (privátních klíčů). Fond je přímo kryt podkladovými aktivy, tedy bitcoiny v držení emitenta ETF, tedy v tomto případě firmy Purpose.
ETF na rozdíl například od privátního fondu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) je otevřeným fondem, u kterého neexistuje žádná fixace a také na rozdíl od GBTC je spojeno s výrazně nižšími provozními náklady. I proto chce Grayscale své GBTC, které je kryto přes 650 00 BTC, konvertovat na Bitcoin ETF, přičemž její žádost na americké SEC musí poznat finální verdikt do 6. července 2022.
Zdroj:cointelegraph.com