Americká kryptoměnová burza Kraken zveřejnila publikaci, která informuje, jak se dařilo kryptoměnám z pohledu vývoje jejich cen za poslední rok podle jejich kategorií. Vyplývá z ní, že v plusu skončily jen dvě – nativní tokeny spojené s burzami a tokeny metaverse.
Kraken Intelligence rozdělil kryptoměny do osmi kategorií – první dvě patří dvěma největším kryptoměnám Bitcoinu a Ethereum, následují jiné kryptoměny stojící na Layer-1 řešeních (smartchain platformy, které chtějí rychle škálovat přímo na první vrstvě), DeFi tokeny, tokeny kryptosměnáren, metaverse tokeny, meme coiny a privátní kryptoměny.
Z následné analýzy vyplývá, že v plusu skončily jen dvě – tokeny směnárny, které jsou za poslední rok v plusu 6% – sem řadíme například Binance Coin, Huobi Coin či token burzy FTX a tokeny Metaverse, jejichž hodnota meziročně stoupla podle tabulky od Kraken Intelligence o téměř 400%.
Propagaci tématu metaverse pomohl Facebook
V případě obrovského nárůstu zájmu o metaverse tokeny sehrála svou nemalou roli společnost Meta Platforms, tedy bývalý Facebook, která prošla rebrandingem na Meta, když oznámila, že přechod na metaverse – tedy digitální virtuální svět – se stává pro následující dekádu novou hlavní prioritou této sociální. platformy, která vlastní kromě Facebooku také Instagram či WhatsApp.
Poselství od bývalého Facebooku následně přešlo i na další BigTech firmy, které začaly intenzivně sledovat sektor metaverse a samozřejmě neobešlo ani zájem o již budované decentralizované virtuální světy. Důkazem toho je růst hodnoty tokenu Decentraland (MANA) za poslední rok o 40% a v případě kryptoměn Sandbox (SAND), Axie Infinity Shards (AXS) a Stepn (GMT) až o 470%, 511% resp. 746%.
Nutno je však uvést, že ačkoli tato čísla vypadají na první pohled fantasticky, ani tyto kryptoměny se nevyhnuly po propadu kryptoměnových trhů výrazné korekci, jelikož za posledních 30 dní jsou v mínusu zhruba 42%. Jejich výrazné zisky za poslední rok v porovnání s ostatními kategoriemi jsou totiž zkresleny tím, že největší šílenství kolem nich začalo až ve druhé polovině roku 2021, zatímco u ostatních kryptoměn se ve druhém pololetí roku 2021 již začalo schylovat k hledání jejich dosavadních cenových historických maxim.
Z reportu také vyplývá, že pokud jde o stálost projektů tak Bitcoin a Ethereum se nadále jeví jako dlouhodobě nejbezpečnější kryptoaktiva v bearmarketu, čili medvědím trhu. Za poslední rok je BTC ve ztrátě jen 13%, zatímco ostatní kategorie, které se propadaly, ztrácely výrazně více.
Zdroj:cointelegraph.com