Jeden ze spoluzakladatelů kryptoměny Ethereum (ETH) Anthony Donofrio se pustil do kritiky těžby bitcoinu (BTC) vedle toho, jak se odvolal na data Digiconomist, která uvádějí, že těžba BTC má podíl až na 0,82% celosvětové spotřeby energie.
,,Pokud bitcoin opravdu míří k tomu, že spotřebovává téměř 1% energie na světě, je to příliš mnoho na ‚pet rock’“, konstatoval Donofrio vedle toho, jak sdílel „tweet“ dalšího ETH vývojáře Justina Drakea, v němž je uvedeno i to, že Ethereum má podíl na 0,34% spotřebě celosvětové energie, ale po přechodu na Proof of Stake konsensus to bude 0,000%.
If bitcoin is really using nearly 1% of the energy on earth that is way too much for a pet rock. https://t.co/CDL32jk5FF
— Texture (@iamtexture) June 9, 2022
Portál Cointelegraph však upozorňuje, že tyto údaje jsou velmi sporné. Dokonce i Justin Drake, který je sdílel, musel uznat, že jiné studie mimo Digiconomist uvádějí v případě spotřeby energie při těžbě BTC výrazně nižší čísla – běžně i o 60 %.
Společnost Digiconomist, která se specializuje na „nezamýšlené ekologické důsledky digitálních trendů“ totiž podle odborníků z blockchain průmyslu radí při své metodologii nesprávně používá údaje o spotřebě energie, které jsou na absolutním vrcholu možného výsledku – tzn. počítá do statistik teoreticky vrchol spotřeby a ne reálná data.
,,Například tam, kde Digiconomist tvrdí, že Bitcoin v současnosti spotřebuje 204 terawatthodin (Th) elektřiny ročně, index spotřeby bitcoinové elektřiny od Cambridge University odhaduje, že roční spotřeba bitcoinu je mnohem blíže 125 TWh, což je rozdíl 39%,“ doplňuje Cointelegraph.
Pravdou je, že těžba Bitcoinu je tak či onak energeticky náročná. Druhým faktorem při vyhodnocování spotřeby energie při těžbě BTC je však způsob, jakým je generována. Energie sama o sobě se nikam neztrácí a z ekologického pohledu je důležité jen to, aby při její tvorbě nevznikal nežádoucí efekt v podobě emisí CO2. Výroba energie v úhelných dolech je tedy například neekologická, ale energie směřující do sítě z větrných mlýnů ne.
Důležitý je výklad dat a jejich pochopení
Proto je nutno konstatovat, že při těžbě Bitcoinu podle Bitcoin Mining Council se již téměř 60% těžby BTC realizuje pomocí obnovitelných, tedy zelených zdrojů a další studie od CoinShares publikovaná v lednu zase uvádí, že těžba BTC měla podíl jen na 0,08% celkových emisí CO2 v roce 2021.
Kdybychom se shodli, že Bitcoin je zbytečnost, tak i emise 0,08% z celkového koláče emisí CO2 jsou mnoho. Ti, kteří se však dívají na Bitcoin jako na revoluční technologii decentralizovaného finančního ekosystému nezávislého na vládách, s tím však určitě souhlasit nebudou a to obzvláště tehdy, když spotřeba energie spojená s počítačovými hrami nebo provozem tradičního finančního sektoru je několikanásobně vyšší.
,,Vliv těžby bitcoinů na životní prostředí kritici a tradiční finanční orgány jako je Mezinárodní měnový fond rádi značně zveličují, protože vědí, že mohou rozdělit nové prokulturní hnutí pomocí falešných environmentálních argumentů. Snaží se nás poštvat proti sobě. Osvětlují svět falešnými zelenými argumenty a také chápu proč: Nechtějí ztratit vliv nad mocenskými pákami systému, který funguje jen pro elity,“ reagoval na toto téma Sam Tabar, který je hlavním bezpečnostním ředitelem Bit Digital, jednoho z největších těžařů bitcoinu.
Zdroj:cointelegraph.com