Panamský prezident Laurentino Cortizo částečně vetoval zákon, který měl podpořit adopci kryptoměn v této středoamerické zemi.
Prezident Panamy Laurentino Cortizo naznačil, že tak může učinit už minulý měsíc, kdy uvedl, že zákon podle jeho názoru neobsahuje body, které by zajišťovaly boj proti praní špinavých peněz. V rozhovoru pro Bloomberg také uvedl, že chce záruky, že zákon bude v souladu s mezinárodními standardy v této věci.
Návrh zákona měl umožnit Panamcům nakupovat každodenní zboží a služby pomocí kryptoměn, aniž by to bylo v rozporu s legislativou. Digitální aktiva jako Bitcoin, Ethereum, XRP, Litecoin či Stellar by tak byla v zemi platnou formou peněz včetně placení daní, poplatků či cel vládě, ale na rozdíl od El Salvadoru, kde se stal bitcoin zákonným platidlem, by od prodejců nebylo vynucováno, aby uměli tyto kryptoměny jako platidlo akceptovat.
Panama’s President Laurentino Cortizo has vetoed the country's "Crypto Law." The law would have legalized Bitcoin payments and provided a legal framework for DAOs. https://t.co/oPWJeYHB1N pic.twitter.com/ifWCw66v2d
— Decrypt (@decryptmedia) June 17, 2022
Zákon také obsahoval klauzuli, ze které vyplývalo, že zisky z prodeje kryptoměn by nepodléhaly zdanění (dani z kapitálových výnosů), kde jde o příjmy „ze zahraničí“ (laicky řečeno kryptoměny fungují „mezinárodně“ a nesídlí v Panamě). Takový výklad je však v Panamě platný na základě stávající legislativy zřejmě i dnes.
Gabriel Silva, který pomáhal vypracovat tento zákon, reagoval na rozhodnutí prezidenta se zklamáním: ,,Jde o ztracenou příležitost k vytváření pracovních míst, přilákání investic a začlenění technologií a inovací do veřejného sektoru. Země si zaslouží více příležitostí a také výraznější finanční začlenění.“
Osud zákona je zatím nejasný, protože prezident Laurentino Cortizo neřekl, že ho nikdy nepodepíše. De facto ho jen posílá zpět na úpravu, aby se přizpůsobil jeho požadavkům souvisejícím s AML pravidly.
Zdroj:decrypt.co