Počet adres, na kterých se nachází alespoň 1 BTC, stoupl za poslední týden o 13 091 – celkový počet „wholecoinerů“, čili adres s minimálně takovým zůstatkem, tak vzrostl již na více než 865 tisíc – informoval o tom Cointelegraph.
Christian Ander, který je zakladatelem švédské bitcoinové burzy BT.CX konstatoval, že takový fenomén je pozitivní, protože pro decentralizaci bitcoinového ekosystému a jeho ekonomiku je podstatné, aby jeho adopce směřovala „zdola nahoru“. Jinak řečeno čím více lidí bude mít bitcoiny pod kontrolou, tím bude férovější přerozdělený a bude mít větší šanci na širší adopci.
Bitcoinů nebude nikdy více než 21 milionů, což znamená, že pokud vlastníte 1 BTC, budete s určitostí patřit mezi 21 milionů nejbohatších bitcoinerů. Ve skutečnosti to však bude mnohem méně lidí, protože značné množství bitcoinů je na adresách tzv. bitcoinů. „velryb“ a odhadem 3-4 miliony BTC jsou nenávratně ztraceny. Vlastnit jeden bitcoin za předpokladu, že bude jeho cena v horizontu let stoupat, se tak může promítnout ve vlastnění významné hodnoty.
Poznámka: Pro ilustraci ve světě je prý kolem 56 milionů dolarových milionářů – představují zhruba 1,1 % celosvětové populace.
Zatímco od 10. května přibylo více než 14 000 adres, na kterých je alespoň 1 BTC, mezitím klesl počet adres na kterých je více než 100 BTC a to o 136. To lze vysvětlit tak, že tito větší hráči se mohli při poklesu ceny BTC zbavit části svých bitcoinů a prodat je.
Giniho koeficient a vyjádření majetkové nerovnosti
Férovost přerozdělení bitcoinu lze vyjádřit i takzvaným Giniho koeficientem, který vyvinul statistik Corrado Gini. Tento koeficient představuje příjmovou nerovnost nebo majetkovou nerovnost v rámci sociální skupiny. V případě bitcoinu lze tuto nerovnost mapovat právě podle BTC adres a zůstatcích na nich.
Když Satoshi Nakamoto vytěžil první bitcoiny (první čtyři roky existence BTC se těžilo 50 BTC v každém jednom bloku – tedy jednou za cca 10 minut) byla nerovnost nejvyšší – na úrovni 1 – protože Nakamoto byl jediným vlastníkem tehdy existujících bitcoinů.
Od momentu, kdy se k němu přidal Hal Finney a začal těžit bitcoiny s Nakamotem, se Giniho koeficient začal snižovat. Pro férové rozdělení bitcoinů je podstatné, aby se tento trend zachoval, což znamená, že jako pozitivní fundament lze vyhodnocovat stoupající počet adres, na kterých jsou menší zůstatky BTC, ať už jde o adresy s 0.01–0.1 BTC, s 0.1–1 BTC resp. . 1-10 BTC. Na grafech níže můžete vidět, že ve všech případech jejich počet dlouhodobě roste.
Graf: Počet adres s bilancí nad 0.01 BTC (Glassnode)
Graf: Počet adres s bilancí nad 0.1 BTC (Glassnode)
Graf: Počet adres s bilancí nad 1 BTC (Glassnode)
Zdroj:cointelegraph.com