Komisařka Americké komise pro cenné papíry a burzu (SEC) Hester Peirceová, která je v kryptoměnové komunitě známá také pod přezdívkou „Kryptomama“, protože na rozdíl od jejích kolegů má na kryptoměny pozitivní názor, tvrdí, že není za žádné zásahy do trhu s kryptoměnami, které by mohly uměle zachraňovat krachující projekty.
Hester Peirecová, která dlouhodobě lobuje ve prospěch schválení spotového Bitcoin ETF, řekla v rozhovoru pro magazín Forbes, že krach různých kryptoměn a kryptoměnových platforem, ačkoli je velmi bolestivý, odděluje silné společnosti od slabých, což je podle ní zdravý jev.
,,Když jsou věci na trhu o něco těžší, zjistíte, kdo ve skutečnosti buduje něco, co má šanci vydržet dlouhodobě a co pomine,“ uvedla a dala jasně najevo, že nepodporuje žádné záchranné balíky pro projekty, které špatně řídily své podnikání a nadměrně riskovaly.
,,Kryptoměny nemají záchranný mechanismus. Nechci přijít a říci, že se pokusíme najít způsob, jak vás zachránit, protože k tomu nemáme oprávnění (SEC). Ale i kdybychom měli, nechtěla bych, abychom použili tuto autoritu, opravdu musíme tyto věci nechat dohrát svoji hru.“
Tento komentář přichází v době, kdy se mnoho platforem v kryptoprůmyslu dostává do vážných problémů. Největší kryptoměnová burza Coinbase oznámila významné propouštění 18% zaměstnanců, škrty plánuje také burza Gemini, nuž a na pokraji kolapsu je lending platforma Celsius a investiční fond Three Arrows Capital, přičemž o problémech se spekuluje už i v souvislosti s platformou BlockFi.
Sam Bankman-Fried chce slabší zachraňovat
Zatímco Hester Peirceová tedy razí názor, že tyto firmy musí buď své problémy zvládnout, nebo jednoduše opustit trh, zakladatel kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried, který patří k nejbohatším „mládencům“ v USA, si myslí něco jiného.
Lídr burzy FTX v úterý na Twitteru informoval svých více než 706 900 followerů, že on a jeho burza vloží 250 milionů dolarů do platformy BlockFi prostřednictvím revolvingového úvěru, aby posílily její rozvahu a podpořily ji v náročné situaci.
Stalo se tak jen pár dní poté, co jeho další firma Almeda Research souhlasila s poskytnutím půjčky pro Voyger Digital Ltd. ve výši 200 milionů USDC a „revolvingové úvěrové linky“ ve výši 15 000 bitcoinů (přes 400 milionů dolarů), které mají být použity v případě potřeby k ochraně majetku zákazníků.
Sam Bankman-Fried jinak řečeno razí teorii, že v době krize je třeba pomoci slabším čím se ochrání celý trh, přičemž v rozhovoru pro NPR řekl, že v minulosti takovou pomoc poskytly silnější slabším i v rámci tradičních finančních trhů.
Anthony Scaramucci, zakladatel SkyBridge Capital, následně v rozhovoru pro Bloomberg označil Sama Bankman Frieda za nového „Johna Pierponta Morgana„, bývalého barona z Wall Street, který takovým způsobem zachraňoval systém během bankovní paniky v roce 1907. ,,Zachraňuje trhy s kryptoměny tak jako JP Morgan v krizi v roce 1907,“ prohlásil.
Peirceová ze SEC s tím však nesouhlasí a tvrdí, že tato situace je příležitostí naučit se, jak se trh chová v době stresu. ,,Je to pro nás užitečné. Je to chvíle, kdy se mohou poučít nejen účastníci trhu, ale i regulační orgány, abychom lépe pochopili, jak to celé funguje,“ dodala.
Zdroj:cointelegraph.com