Evropská unie míří k prosazení přísných regulačních omezení při používání kryptoměn. ,,Nadcházející evropský rámec politiky v oblasti kryptoaktiv bude pro kryptoměny tím, čím bylo GDPR pro soukromí,“ uvedl šéf strategického oddělení firmy Circle Dante Disparte .
Jak informuje portál Cointelegraph představitelé Evropské unie se dohodli na přelomovém zákoně, který podle nového jednotného regulačního rámce zřejmě výrazně ztíží život emitentům kryptoměn a poskytovatelům služeb.
O nových zprávách z prostředí EU informoval Stefan Berger, člen Evropského parlamentu a zpravodaj pro nařízení MiCA . Jedná se o osobu, která je pověřena podáváním zpráv o řízeních souvisejících s tímto návrhem zákona. Berger nově na twitteru uvedl, že byla uzavřena „vyvážená dohoda“, díky které se EU stala prvním kontinentem, který bude regulovat kryptoměny. Francouzský ministr hospodářství, financí a průmyslové digitální suverenity řekl, že tento rámec “ ukončí kryptoměnový divoký západ.“
MiCA Trilog: Durchbruch! Europa ist der erste Kontinent mit einer Krypto-Asset Regulierung. Parlament, Kommission & Rat haben sich auf ausgewogene #MiCA geeinigt. Für mich als Berichterstatter war wichtig, dass es hier keine Verbannung von Technologien wie #PoW gibt /1
— Stefan Berger (@DrStefanBerger) June 30, 2022
Podle Evropské rady regulační rámec MiCA (Markets in Crypto-Assets ) bude zahrnovat pravidla, která se budou dotýkat emitentů nekrytých kryptoaktiv, stablecoinů, obchodních platforem a také kryptoměnových peněženek, na kterých jsou kryptoměny drženy.
Limity pro stablecoiny
Pokud jde o stablecoiny, regulace by mohly požadovat, aby emitenti takového typu digitálních aktiv si vytvořil dostatečně velkou likvidní rezervu. Jinak řečeno regulace by měla zabránit tomu, aby došlo ke kolapsu podobnému selhání algoritmického stablecoinu UST. Takové rezervy budou muset být „právně a provozně odděleny a izolovány“ a musí být „plně chráněny v případě platební neschopnosti.“
Zvláštností pro stablecoiny má být také denní transakční limit 200 milionů EUR, což je výrazně méně, než aktuálně dosahují denní objemy transakcí stablecoinů USDT či USDC. V případě UST dosahovaly včera objemy kolem 50 miliard dolarů a USDC kolem 5,6 miliardy USD. Tento návrh se proto zdá být pro stablecoiny buď zabíjející (v rámci EU), nebo nerealizovatelný. Otázkou také je, jak chce MiCA regulovat stablecoiny, které jsou decentralizované, tedy nemají přímého emitenta – jejich příkladem je DAI.
3/13 Large stablecoins will be subject to strict operational and prudential rules, with restrictions if they are used widely as a means of payment, and a cap of 200€millions in transactions/day.
— Ernest Urtasun (@ernesturtasun) June 30, 2022
Burzy budou muset dostat souhlas a změnit mnohá nastavení
Pokud jde o kryptoměnové burzy a platformy podnikající s kryptoměnami, z nových nařízení bude pro ně vyplývat například přímá odpovědnost za kryptoaktiva investorů – přeložit se to dá pravděpodobně i tak, že budou zodpovědná za aktiva, která mohou investorům zmizet v případě hackerského útoku.
Tyto platformy budou rovněž povinny poskytnout whitepaper ke všem kryptoměnám, které nemají emitenta (například Bitcoin) a budou zodpovědné za jakékoli zavádějící informace. Kryptoburzy stejně tak budou muset informovat spotřebitele o rizicích spojených s investicemi do kryptoměn v rámci pravidel o férové marketingové komunikaci.
Zásadní informací je skutečnost, že takové platformy budou muset podle všeho získat na své podnikání v EU licenci respektive povolení – monitorovat je bude Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA).
Nový návrh nezahrnuje pokus o zákaz proof of work kryptoměn typu Bitcoin a nezmiňuje nezaměnitelné tokeny (NFT). Na NFT se však chce Evropská komise zaměřit v následujících 18 měsících s cílem vytvořit pro ně konkrétní legislativu.
A co nehostované peněženky?
Pokud jde o používání „nehostovaných kryptoměnových peněženek“, návrh počítá s tím, že burzy resp. jiné centralizované platformy držící kryptoměny, budou mít povinnost získat informace o držiteli takové peněženky při transakcích nad 1000 eur. Zjednodušeně řečeno pokud si pošlete z burzy na vaši privátní peněženku kryptoměnu (např. BTC) v tržní hodnotě více než 1000 eur, burza vás bude muset vyzvat, abyste tuto peněženku identifikovali.
5/12 Verification of the identity of the beneficial owner of the unhosted wallet will be mandatory for large transfers above 1000€ in case the transfer is made to or from the wallet belonging to the CASP’s own client.
— Ernest Urtasun (@ernesturtasun) June 29, 2022
Předběžná dohoda ještě musí být schválena Evropskou Radou a Evropským parlamentem. Teprve potom se odstartuje proces jejího formálního přijetí.
Zdroj: cointelegraph.com