Nová zpráva společnosti Grayscale, která je největším institucionálním držitelem bitcoinů na světě (pro potřeby GBTC drží přes 650 000 BTC) ve své nejnovější zprávě tvrdí, že pokud se bude opakovat tradiční medvědí cyklus BTC podobný těm předchozím, ten současný bude trvat ještě přibližně dalších 250 dní.
Grayscale Investments poznamenává, že trhy s kryptoměnami si prošly již několika cykly, které byly spojeny s prudkým růstem cen a následně jejich výrazným oslabením. Tržní cykly bitcoinu (BTC) obvykle trvají přibližně 4 roky, respektive 1275 dní. Firma definuje začátek nového cyklu momentem, kdy se realizovaná cena BTC pohybuje pod aktuální tržní cenou.
Realizovaná cena BTC představuje vynásobení ceny každého jednoho dosud vytěženého bitcoinu jeho cenou v době jeho poslední onchain transakce. To znamená, že bitcoin , který se přesunul naposledy například před 5 lety, bude násoben cenou v daném dni před 5 lety.
Jelikož realizovaná cena BTC aktuálně klesla pod její tržní cenu, Grayscsle věří, že jde o období hlavní investiční příležitosti, která při možnosti, že se bude historie opakovat, má trvat ještě dalších 250 dní.
Při sledování historie Grayscale zohlednila tyto cykly:
- 2012 – 2015 – vzestup a pád darkweb tržiště Silk Road, krach tehdy největší burzy Mt. Gox po hacku v roce 2014 (zmizelo z ní 850 000 BTC), založení Ethereum a vznik prvních velkých burz (např. Coinbase ).
- 2016 – 2019 – boom ICO, smart kontrakty na Ethereum, velký výplach po splasknutí ICO bubliny
- 2020 – současnost – pandemie Covid-19 a kvantitativní uvolňování, osvojení si DeFi a CeFi a s tím spojený dnes již neslavný příběh o pákovém efektu, na kterém ztroskotaly LUNA, UST, Celsius, Three Arrows Capital či Voyager Digital
Bitcoinové cykly jsou běžně definovány i podle halvingů, tedy momentů, kdy se sníží inflace bitcoinu o polovinu (těžaři budou od daného momentu těžit o polovinu méně BTC než v současnosti). Halvingy se dějí pravidelně jednou za čtyři roky, přičemž ten nejbližší se děje v roce 2024.
Dějová linie se může změnit
Nutno je uvést, že současné okolnosti staví Bitcoin do odlišné pozice než v minulosti, což může ovlivnit i pravidelnost těchto cyklů (příkladem je například dnes již kritizovaný Stock2Flow model, který spoléhal na halving a cykly). Jde obzvláště o globální situaci na trzích pro inflaci, monetární politiku centrálních bank, problémy s dodavatelskými řetězci, obrovskou inflaci a pandemii Covid-19, což jsou faktory, které zřejmě povedou ke globální recesi. Takové tržní podmínky Bitcoin a kryptoměny od roku 2009, kdy byl vytěžen první BTC genesis blok nezažily, což znamená, že dějová linie se může snadno změnit.
Zdroj: cointelegraph.com