Ve Spojených státech amerických se dva největší regulační orgány Americká komise pro cenné papíry a burzu (SEC) a Americká komise pro komoditní futures (CFTC) už léta neumí shodnout na tom, kdo by měl být primárním regulátorem pro kryptoměny.
Problémy začaly již v roce 2014, kdy CFTC poprvé uplatnila svůj nárok na regulace virtuálních měn. Zopakovalo se to i v případě z roku 2018, kdy CFTC konstatovala, že má pravomoc stíhat zločince využívající kryptoměny v rámci různých předem plánovaných podvodů. Háček je v tom, že ve stejném období SEC souběžně řešila několik kauz kryptosektoru a rozběhla několik vyšetřování spojených s nimi.
Ani v roce 2022 stále nepanuje mezi SEC a CFTC shoda v tom, kdo je hlavním regulátorem pro kryptoměny a proto začíná převládat názor, že tento problém bude muset vyřešit Americký kongres, jelikož SEC a CFTC společnou řeč pravděpodobně nenajdou.
Do Kongresu nyní přichází další návrh zákona, tentokrát z dílny senátorů Debbie Stabenowé a Johna Boozmana (zástupci Michiganu a Arkansasu) s názvem Digital Commodities Consumer Protection Act of 2022 (DCCPA), jehož hlavní náplní je definovat Bitcoin a Ethereum coby digitální komodity a to by znamenalo, že budou spadat pod dohled Americké komise pro komoditní futures (CFTC).
1/ Four members of the Senate Agriculture Committee just introduced the Digital Commodities Consumer Protection Act, the third bill this year making the CFTC primary regulator for crypto spot markets.
It's a good bill overall & confirms a growing consensus for CFTC regulation.
— Jake Chervinsky (@jchervinsky) August 3, 2022
S tím však nesouhlasí šéf SEC Gary Gensler, který několikrát uvedl, že jediná kryptoměna, která je komoditou, je Bitcoin. Z toho vyplývá, že Ethereum a ostatní digitální aktiva považuje za cenné papíry a tedy aktiva, která má regulovat právě jeho komise (SEC).
Šance na schválení je velmi malá
Pokud jde o budoucnost zákona DCCPA, podle týmu Cynthie Lummisové, která s Kristen Gilbrandovou představila před létem komplexní návrh pro regulaci kryptoměn v USA, je šance na jeho schválení v roce 2022 minimální. Změnit by se to prý mohlo jen v případě, že by došlo ke kolapsu jedné z velkých kryptoměnových burz v USA, což by přinutilo zákonodárce upřít na kryptosektor větší pozornost. Jinak řečeno toto téma je sice v kryptosektoru velmi důležité, ale z pohledu globální americké politiky stále jen okrajové.
Zdroj:cointelegraph.com