Redaktor populárního kryptoměnového magazínu Cointelegraph Igor Varnavsky se zamyslel nad tím, jak by mohl vypadat trh s kryptoměnami za 5 let. Vysvětlil, že jde o časový úsek, v jehož rámci by již mohly nastat patrné změny, ale upozornil, že jeho předpověď je jen myšlenkovým experimentem, který může snadno selhat.
1. Metaverse
Prvním tématem, kterému se Varnavsky věnoval ve svém blogovém článku, je téma Metaverse a jeho potenciálního propojení se světem digitálních aktiv. Redaktor Cointelegraph se domnívá, že za pět let nebude vize Metaverse tak daleko, jak mnozí doufají, ačkoli myšlenka virtuálního světa, který má vlastní ekonomiku a jeho účastníci do něj mohou integrovat různé aplikace a předcházet v něm různými v současnosti uzavřenými světy, působí atraktivně.
Že Metaverse se do 5 let neposune zásadním způsobem odůvodňuje tím, že po technologické stránce tomu bude bránit absence klíčové ingredience v podobě systémového vstupu, v jehož rámci by se lidé cítili v daném prostoru skutečně pohodlně. Poukazuje tím na inteligentní kontaktní čočky nebo řešení od Neuralinku (čip v mozku), které zatím nejsou ve vývoji dostatečně daleko. Důvěru ve výraznější zapojení lidí do Metaverse jen prostřednictvím VR brýlí nebo VR přileb totiž nemá.
,,Hardware pro VR se každým rokem zlepšuje, ale není to to, co jsme očekávali. VR dokonce zůstává okrajovým fenoménem i mezi hardoce hráči. Drtivá většina obyčejných lidí si takové brýle nikdy nenasadí z důvodu, aby pomocí nich zavolali své babičce nebo aby si koupili krypto na burze,“ konstatuje.
Varnavsky také vysvětluje, že Metaverse může mít problémy i s interoperabilitou, čili nebude bezmezný, jak doufají fanoušci této vize. Velké firmy, jako je například Meta Platforms, prostě nemusí mít důvod otevřít jejich virtuální svět a nadále si budou udržovat výhradní kontrolu nad ekosystémem, který vytvoří.
Podobné to může být i se samotnou adopcí kryptoměn v metaverse, kde se nabízí podobná otázka – musí Facebook nebo jiný BigTech gigant zpřístupnit kryptoměny ve světě, který sám vytvořil? K čemu by to potřeboval?
2 Kryptopeněženky budou super aplikacemi
Varnavsky je mnohem optimističtější ohledně budoucnosti kryptoměnových peněženek, které se podle jeho názoru stanou tzv. „superaplikacemi“. V článku vysvětluje, že v současnosti při snaze pracovat ve světě DeFi musí být uživatel obezřetný a pracovat s každým protokolem zvlášť, což znamená, že jde o časově i technicky náročnější práci. Širší adopci kryptoměn a jejich používání to však brání, protože běžný uživatel touží po jednoduchém prostředí, ve kterém se mu snadno orientuje bez potřeby neustále vyplňovat nové formuláře, instalovat nové aplikace nebo se bát, že udělá chybu, při které přijde o finance. Adopci kryptoměn tak mohou zlepšit peněženky, které budou spolupracovat se všemi protokoly, které dnes mají svá front-end řešení tak, že budou fungovat už jen v pozadí (na backendu).
3. Bitcoin bude účetní jednotkou
Ve třetím bodě autor naznačuje, že Bitcoin a s něco menší pravděpodobností i Ethereum se mohou stát běžnou účetní jednotkou podobně jako je tomu v případě amerického dolaru či měny eurozóny, čili eura.
Aby se tak stalo, musí však výrazně klesnout důvěra vůči americkému dolaru resp. euru. Náznaky tohoto procesu se už dějí, jelikož hrozivě stoupá inflace a ačkoli média o tom běžně nemluví, není to jen důsledek války či pandemie, ale do velké míry i bezprecedentního tlačení fiatových peněz, čímž jsou znehodnocovány.
Předvídat budoucnost je náročné, ale nedá se zaručit, že inflace bude už jen zpomalovat, že se konflikt na Ukrajině uklidní, že pandemie již řekla poslední slovo a že recese, pokud přijde, bude jen krátkodobá. Všechny tyto faktory mohou mít zásadní vliv na svět financí a přimět lidi zamýšlet se nad tím, jak nejlépe ochránit jejich peníze, které inflace doslova požírá. Pokud bude inflace ještě vyšší, budou-li lidé přicházet o zaměstnání, budou-li muset utíkat ze svých domů, je možné, že budou více hledat alternativy ke státům tvořeným penězům a v tom případě může Bitcoin narazit na bod, kdy dojde k jeho skutečné masové adopci než tvrdých decentralizovaných a neměnných peněz.
4. Pořadí TOP kryptoměn se výrazně změní
Podle redaktora Cointelegraph bude pohled na TOP50 kryptoměn v roce 2027 výrazně odlišný – odhaduje, že minimálně polovina těch, které se v žebříčku nacházejí dnes, v něm určitě nebudou. Za zombie kryptoěnu například označil Ethereum Classic a tvrdí, že i kryptoměny, které dnes působí „neotřesitelně“ mohou být v následujících letech snadno zbaveny trůnu. Jako příklad uvedl Cardano (ADA), jehož vývoj podle jeho názoru jde extrémně pomalý a tak se z ADA časem stane „živá mrtvola”. Předpovídá i krach více stableocinů, které nahradí jiné. O které má jít ale nezmínil.
5. Adopce bude ovlivněna státní politikou
Přestože kryptoměny mají být decentralizované, Varnavsky se domnívá, že do značné míry jejich adopci v rámci různých jurisdikcí ovlivní politika daných zemí. Jako příklad uvedl Rusko, které je přísně sankciováno a tak různé protokoly ze světa kryptoměn jsou pro ruské obyvatele nedostupné – může jít například o burzy, které trackují ruské transakce s cílem omezit možnost obcházení sankcí, ale například i DeFi protokoly, které umí použít analytické nástroje ke sledování ruských adres (takový nástroj např. buduje Chainalysis). Podobný scénář může nastat například ve spojení s Čínou.
,,Není těžké představit si budoucnost, ve které budou části kryptotrhu fungovat ve prospěch některých zemí, zatímco pro jiné budou uzavřeny. V takové budoucnosti už žijeme, tedy alespoň do určité míry,“ dodával.
Upozornění: Článek je volnou reprodukcí názorů autora portálu Cointelegraph Igora Varnavského a nemusí se ve všech bodech shodovat s názory redakce Kryptonovinky. Upozorňujeme, že obsah článku v žádném případě nelze vnímat jako investiční radu.
Zdroj:cointelegraph.com