Írán, který zápasí desetiletí s ekonomickými sankcemi, zjistil, že je lze do určité míry obejít použitím kryptoměn – potvrzuje to zpráva, podle níž realizoval první mezinárodní objednávku, za kterou zaplatil 10 milionů dolarů v digitálních aktivech.
Informaci o úspěšné platbě kryptoměnami sdílel v úterý 9. srpna náměstek Íránského ministerstva průmyslu, hornictví a obchodu Alizera Peyman-Pak a ačkoli nezveřejnil další podrobnosti o použité kryptoměně nebo importovaném zboží, uvedl, že objednávka je jen první z mnoha, za které v rámci mezinárodních obchodů zaplatí v kryptoměnách.
,,Do konce září bude používání kryptoměn a smart kontraktů široce používané v zahraničním obchodu s cílovými zeměmi,“ vzkázal.
Obrázek: Screenshot „tweetu“ íránského ministra s překladem do angličtiny:
Přípravy probíhaly déle
Írán se k adopci kryptoměn připravoval několik let. Například v říjnu 2022 upravil dříve vydanou legislativu tak, aby umožnil používání decentralizovaných digitálních aktiv k financování dovozu. Jak se ukázalo, zákon se začíná promítat do reality.
V červnu 2021 kromě toho Íránské ministerstvo obchodu vydalo 30 provozních licencí íránským těžařům kryptoměn (především bitcoinu), které následně musí být předány Íránské centrální bance, která těmto firmám za dané kryptoměny zaplatí v rialech. Inu a tyto vytěžené bitcoiny a jiné kryptoměny může nyní Írán využít jako platidlo při mezinárodních obchodech.
Iran has used 10 million worth of #crypto to pay for an import. https://t.co/9nJiVioBti
— Lark Davis (@TheCryptoLark) August 10, 2022
Dlouho nejsankciovanější na světě
Írán byl až do závěru února nejsankciovanější zemí na světě, dokonce výrazněji než Severní Korea. O tento nelichotivý trůn přišel „díky“ ruské válečné agresi na Ukrajině. Situaci by mohla zmírnit tripartitní jednání mezi Evropskou unií, USA a Íránem, v rámci kterých by mohly být některé stávající sankce podmíněně zrušeny. Írán je totiž významným exportérem ropy, po které je nyní pro geopoliticky konflikt velká poptávka a její cena nepřiměřeně stoupá.
Doplňujeme, že mezi hlavní importéry do Íránu patří Čína, Spojené arabské emiráty, Indie a Turecko a ačkoli není zřejmé, která z těchto zemí (nebo jiná) přijala od Íránu za dovezené zboží kryptoměny, patří mezi favority.
Zdroj:cointelegraph.com