V Africe je dvojnásobně více smartphonů, než obyvatel, ale většina Afričanů nemá přístup k internetu. Adopce BTC je proto omezená, což by ale mohlo změnit řešení umožňující interakci s BTC pomocí SMS zpráv.
S tímto nápadem přišel jihoafrický vývojář Kgothatso Ngako, který představil řešení pojmenované Machankura (slangový výraz pro peníze v Jihoafrické republice pozn.red.), o které již projevila zájem kryptoměnová burza Paxful a již s ním spolupracuje Bitrefill, populární africká služba předplatných dárkových BTC karet.
Podle analýzy společnosti Caribou až 94% finančních transakcí v Africe se uskutečňuje prostřednictvím protokolu USSD, který se používá k odesílání textových zpráv a jen 6% finančních transakcí se uskutečňuje prostřednictvím mobilních aplikací. Jinak řečeno ačkoli jsou v Africe miliony telefonů, většinou se používají k posílání textových zpráv pro omezený přístup k levnému internetu. To omezuje i samotnou možnost adopce BTC.
Used @Machankura8333 to share some Sats with High school teacher in Lagos, Nigeria.@LumiExc went to this school.#btc #hyperbitcoinization pic.twitter.com/ba5SPAGPLE
— Paco de la India (@RunwithBitcoin) August 8, 2022
Kgothatso Ngako z tohoto důvodu vymyslel řešení, skrze které umožní koupi a prodej bitcoinů se zapojením Lightning Network pomocí SMS zpráv. ,,Hlavním zaměřením řešení je přijímání a odesílání bitcoinů. Uživatelé vytočí číslo a poté se jim zobrazí nabídka, kde se mohou dozvědět více o bitcoinu nebo si vytvořit účet. Vše co potřebují k registraci účtu je 5místný kód PIN a následně se jim zobrazí další nabídka – odeslat a přijmout bitcoiny,“ vysvětlil.
Výsledkem je, že aplikace kompatibilní s Lightning Network na telefonech či PC mohou posílat přes Lightning Newtork bitcoiny přímo na telefonní číslo, které se de facto při tomto řešení stalo další Lightning adresou. ,,Člověk doslova bez přístupu na internet může přejít z toho, že nemá žádné bitcoiny k tomu, že bude mít bitcoiny a pak je může používat.“
Machankura users can now redeem @Azteco_ (and 1 For You) Bitcoin vouchers using the USSD interface. pic.twitter.com/qkPRwGzkrL
— Machankura 📞⚡ 8333.mobi (@Machankura8333) August 10, 2022
Toto řešení v současnosti dobře funguje v šesti afrických zemích, pro které byly připraveny optimalizované jazykové verze, jelikož srozumitelnost je v Africe základním kamenem úspěchu vedle samotné funkčnosti.
Za nejvážnější problém považuje možné regulace a případně omezení používání kryptoměn africkými vládami. Slabinou řešení je totiž jeho současná centralizace, jelikož uživatelé nemají pod kontrolou privátní klíče (not your keys, not your coins), proto jeho tvůrce doufá, že najde způsob, jak k tomuto účelu použít SIM karty.
Zdroj:cointelegraph.com