Nová studie společnosti Ripple, která stojí za kryptoměnou XRP, naznačuje, že zájem institucí o kryptoměny a blockchain technologii nadále rozkvétá.
Zpráva s názvem Crypto Trends in Business & Beyond tvrdí, že až 76% dotázaných finančních institucí plánuje v následujících 3 letech začít používat kryptoměny. Ze studie také vyplývá, 42% finančních institucí a 41% firem věří, že kryptoměny umožňují většímu množství lidí přístup k většímu množství finančních služeb.
V kryptoměnách vidí také příležitost se hedgeovat vůči inflaci, zhodnotit svá aktiva a také si myslí, že přispějí k lepšímu zabezpečení a kvalitě jimi shromažďovaných údajů.
Za riziko, jak to již naznačilo i mnoho předchozích průzkumů, považují zejména regulační nejasnost – tedy to, jak jsou kryptoměny vnímány americkými regulačními orgány. Předpisy ohledně kryptoměn se totiž v různých zemích světa neustále mění a pokud jde o USA, stále není zřejmé ani to, zda je hlavním regulátorem kryptoměn SEC nebo CFTC.
Přestože kryptoměny a CBDC, tedy digitální programovatelné měny kontrolované centrálními bankami, jsou dvě diametrálně odlišné věci, průzkum naznačuje, že mnohé instituce je řadí do podobné kategorie. Z průzkumu totiž vyplývá, že 34% institucí vidí v CBDC nástroj pro zrychlení digitalizace financí a příležitost pro lidi a firmy dostat se k lepším úvěrům.
Tématem studie byly i NFT tokeny, do kterých výrazně více ze sentimentálních a emocionálních důvodů investují respondenti z asijsko-pacifického regionu – podle průzkumu u nich existuje 3krát větší pravděpodobnost, že si z těchto důvodů koupí NFT v porovnání s jinými důvody. Z osmi uvedených žánrů respondenti až v 55% případů uvedli, že největší zájem mají o NFT spojované s hudebním průmyslem.
Průzkum se zaměřil i na udržitelnost kryptoměn – z odpovědí vyplývá, že 75% investorů upřednostňuje nákup udržitelných kryptoměn a 20% tvrdí, že by si koupili pouze „udržitelné kryptoměny“. Pod tímto pojmem si lze představit zejména Proof of Stake kryptoměny, které jsou energeticky výrazně méně náročné než například Bitcoin (BTC) a jeho těžba.
Doplňujeme, že spoluzakladatel Ripple Chris Larsen stojí v čele kampaně, která se snaží přesvědčit komunitu, aby Bitcoin přešel z konsensu Proof of Work (těžby) na Proof of Stake. Šance na úspěch této iniciativy, do které se zapojila například i Greenpeace, je však naprosto minimální a obecně ji spíše lze chápat jako snahu Ripple propagovat vlastní digitální měnu (XRP) a provokovat BTC komunitu.
Zdroj:cointelegraph.com