Po amerických sankcích vůči mixéru Tornado Cash se začaly objevovat spekulace, že přechod Ethereum na proof of Stake konsensus (PoS) by mohl ovlivnit i samotný regulační pohled na Ethereum.
Generální ředitel největší americké kryptoměnové burzy Coinabase Brian Armstrong na Twitteru dokonce zareagoval na hypotetický scénář, ve kterém uvedl, že v případě regulačních hrozeb by musela Coinbase přistoupit k vypnutí služby Ethereum staking, aby tím zachovala integritu blockchainové sítě.
Tuto otázku položil na Twitteru ještě v neděli Lefteris Karapetsas, zakladatel open source krypto analytické a účetní platformy Rotki, který poukázal na to, že několik hlavních hráčů* může v budoucnosti po přechodu ETH na PoS čelit nutnosti výběru mezi dvěma možnostmi pokud je vládní regulátoři požádají o cenzuru konkrétních adres, což se ukázalo po zásahu vůči Tornado Cash jako reálná možnost. Buď si budou muset vybrat, že budou souhlasit a přistoupí k cenzuře na protokolové úrovni nebo vypnou možnost stakingu aby podpořili integritu sítě.
*Vysvětlení: Tuto možnost získají díky tomu, že budou v daném čase po přechodu na PoS konsensus významnými validátory Ethereum sítě.
,,Je to hypotetická otázka a doufám, že jí nikdy nebudeme muset čelit. Ovšem pokud ano tak si myslím, že zvolíme možnost B. Musíme se zaměřit na širší obrázek. Možná zde bude nějaká lepší možnost (C) nebo legální způsob, který nám pomůže vyjít z celé věci v lepší pozici,“ uvedl Armstrong v odpovědi na otázku Karapetsase.
It's a hypothetical we hopefully won't actually face. But if we did we'd go with B i think. Got to focus on the bigger picture. There may be some better option (C) or a legal challenge as well that could help reach a better outcome.
— Brian Armstrong (@brian_armstrong) August 17, 2022
Odpověď Armstronga rezonuje ještě více z důvodu, že JP Morgan v této týdenní analýze společnosti Coinbase uvedla, že právě staking a přechod Ethereum na PoS může být pro tuto firmu mimořádně býčím faktorem. Stalo se tak krátce poté, co Coinbase oznámila, že začala začátkem srpna poprvé nabízet možnost stakingu Ethereum pro institucionální klienty a že pracuje na nových řešeních, která umožní stakovat více kryptoměn retailu i firmám.
V souvislosti s Ethereum a jeho přechodem na PoS však necelý měsíc před přechodem na Proof of Stake začínají sílit obavy, že validátoři budou čelit postupně stále většímu tlaku ze strany vládních regulátorů, což může ovlivnit tento blockchain natolik, že bude cenzurovatelný. Problém je o to větší, že významné burzy mají pod kontrolou značnou část mincí ETH a tím se celá věc centralizuje na pár firem.
Analýza Collider VC dokonce odhaduje, že tito hráči mají pod kontrolou zhruba 66% všech ETH (budou se přes ně stakovat), což by de facto vedlo k jisté cenzuře Ethereum za předpokladu, že by se podřídili regulačnímu tlaku. ,,,Je třeba uvést, že ekosystém Ethereum nedosáhl dostatečné sociální decentralizace a mapujeme velmi nebezpečné území zajetí národními státy,“ varuje analýza.
Start with the big, current one.
Currently it looks like over 66% of the beacon chain validators will adhere to OFAC regulations, @LidoFinance @coinbase @krakenfx @stakedus @BitcoinSuisseAG pic.twitter.com/qyq23tPnqV
— eylon ☯️ (@TheEylon) August 14, 2022
Ethereum komunitě tak zůstává doufat, že burzy jako jsou Coinbase tomuto tlaku nepodlehnou. Zatím to vypadá tak, že minimálně CEO Coinbase Brian Armstrong dává protokol na první místo. Po sankciování Tornado Cash tweetoval: ,,Sankciování technologie (na rozdíl od jednotlivce nebo enetity) se mi zdá jako špatný precedens a pravděpodobně by se měl zpochybnit. Decentralizace je nejvyšší ochranou pro zákazníka. Decentralizovaná povaha kryptoměn nabízí své vlastní důležité případy ochrany a tyto ochrany jsou tím silnější, čím více se naše produkty decentralizují.“
Zdroj:decrypt.co