Kauza Tornado Cash, mixéru postaveného na blockchainu Ethereum (ETH), otevřela otázku možné cenzury transakcí na této kryptoměně po jejím blížícím se přechodu ka konsensus Proof of Stake (PoS).
Po přechodu kryptoměny Ethereum na PoS již nebudou dále ověřovat transakce tohoto blockchainu těžaři, ale validátoři. V současnosti však mají více než 60% podíl na stakovaných ETH na Beacon chainu, což je řetězec Ethereum již fungující na konsensu Proof of Stake, jen čtyři centralizované entity – Lido, Coinbase, Kraken a Binance.
Riziko tedy tkví v tom, že vzhledem k centralizovanější povaze těchto entit, které dohlížejí na více než 50 % stakovaných ETH, je možné, že regulátoři na ně mohou v budoucnu zatlačit a žádat po nich cenzuru transakcí. Tuto možnost nastínily zejména kroky Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv Ministerstva financí USA (OFAC) v případě mixéru Tornado Cash, na které firma Circle stojící za stableocinem USDC reagovala zmražením adres, které držely přibližně 75 000 USDC.
Za vážné riziko to však nepovažuje Ryan Berckmans, investor a člen ETH komunity, se kterým si povídal portál Cointelegraph. Berckmans uvedl, že jde o nepravděpodobný scénář a zmínil několik argumentů, které hrají ve prospěch jeho teze.
Jednak si myslí, že vstup do byznysu se stakingem bude postupem času méně nákladový vzhledem k vyspělejším open-source nástrojům, což povede k tomu, že dominantní pozice čtyř zmiňovaných hráčů se výrazně sníží a „přerozdělení stakingu“ bude decentralizovanější. Také věří, že přístup vlád k Ethereum nebude postaven na snaze něco cenzurovat.
,,Myšlenka, že (vlády) budou schopny nějakým způsobem udržitelně cenzurovat uživatelské transakce nebo ovlivnit výběr hardforku v Ethereum, to opravdu nezní důvěryhodně,“ uvedl vedle toho, jak konstatoval, že i zásah proti Tornado Cash byl politickou chybou a myslí si, že směrem do budoucna příjmou regulátoři vůči této kryptoměně příznivější přístup, protože v konečném důsledku je „prý v souladu se zájmy USA“.
,,Ethereum je o inovacích bez povolení (permissionless), svobodném podnikání, vlastnických právech a globalizaci,” doplnil.
Názory Berckmanse jsou však postaveny spíše na předpokladech, než na faktech, o něž se dá skutečně opřít. Jinak řečeno pokud opravdu budou stakované Ethery přerozděleny decentralizovanějším způsobem a hosting nodů nebude tak silně centralizovaný (Amazon má pod kontrolou přes 50% hostovaných ETH nodů), tak opravdu nemusí riziko cenzury transakcí existovat. Zaručit, že se tak ovšem stane, se v tomto momentě nedá.
Tématu možných problémů Ethereum před přechodem na PoS jsme se věnovali v tomto článku.
Zdroj: cointelegraph.com