Před blížícím se přechodem Ethereum (ETH) na Proof of Stake konsensus (PoS) se stále více řeší otázka, zda může Ethereum na novém konsensu čelit v budoucnu riziku cenzury transakcí.
Po přechodu na nový konsensus již nebudou transakce ETH ověřovat hrubou výpočetní silou těžaři, ale bezpečnost sítě budou zajišťovat její validátoři. Problém je však v tom, že validace Ethereum bude (minimálně v současnosti) pod kontrolou několika výrazných entit, které se na přechod Ethereum na nový konsensus připravovaly roky dopředu.
Situace nakonec vedla k tomu, že několik dní před přechodem ETH na PoS validují na Beacon chainu, neboli řetězci Ethereum již fungujícím na Proof of Stake, více než 60% všech stakovaných Etherů jen čtyři významné entity – Lido, Coinbase, Kraken a Binance. Tento fakt vytváří příležitost pro regulátory respektive vlády (zejména tu americkou) na tyto platformy zacílit a nařídit jim cenzuru transakcí, bude-li to z pohledu regulátora/vlády zapotřebí. Že nejde jen o teorii, ale opravdovou hrozbu, naznačila kauza mixéru Tornado Cash postaveného na Ethereum, který byl sankciován regulátorem OFAC (Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv Ministerstva financí USA).
Tématu se pochopitelně nevyhnuli ani přední vývojáři Ethereum, kteří naznačili, že vůči komukoli, kdo by se odhodlal přistoupit k cenzuře transakcí, by byli neúprosní. ,,Budeme tyto společnosti monitorovat, abychom viděli, jak se chovají. Pokud se budou chovat zlomyslně, můžeme je násilně vyhnat skrze sociální vládu,“ citoval core developera Ethereum Terencea Tsaa portál DeCrypt.
Takové řešení by však mohlo být velmi problémové, pokud by transakce cenzurovaly entity, které mají pod kontrolou značné množství stakovaných ETH (nebo dokonce většinu), což by mohlo vést k dalšímu hardforku a vzniku dvou kryptoměn, přičemž jedna z nich by byla „ta, která je v souladu s regulacemi“ a druhá by byla „ta, která je proti nim“.
Takové rozdělení Ethereum by však jednak ohrozilo cenu daného aktiva, ale zároveň by otevřelo další otázky – jakou hodnotu by měly například tokeny ETH, které byly stakovány přes centralizovanou burzu, která by byla následně Ethereum komunitou potrestána za to, že akceptovala požadavek regulátora a cenzurovala transakce?
Samotný Tsao přiznal, že jde o těžké téma: ,,Na tohle je těžké odpovědět, nevím. Je to velmi složitá otázka.”
Teoretickou možnost cenzury transakcí nevyloučil dokonce ani CEO kryptoburzy Coinbase Brian Armstrong, který však poznamenal, že pokud by vláda nebo regulátor na Coinbase v této věci tlačila (chtěly by po nich aby transakce cenzurovaly), tak by se raději validace Ethereum sítě vzdali, než by měli ohrozit decentralizaci této kryptoměny. Otázkou však zůstává, co by se stalo, kdyby byl tento problém nejen teoretický a zda takový postoj sdílejí i CEO jiných silných entit jako jsou Binance, Lido či Kraken.
Zdroj:decrypt.co