Bitcoiner Samson Mow vyjádřil několik pochybností v souvislosti s přechodem Ethereum na Proof of Stake konsensus a ve spojení s blížícím se sloučením (merge), který má k tomu vést.
Samson Mow upozornil, že ačkoli se obecně uvádí, že sloučení bude spuštěno předem nastavenou prahovou obtížností zvanou Terminal Total Difficulty (TTD) na hodnotě 58750000000000000000000, je zde jeden aspekt, kterému není věnována dostatečná pozornost.
Mow poukázal na to, že operátoři uzlů mají pravomoc přepsat hodnotu TTD jednoduchou úpravou jednoho řádku kódu. Při citaci blogového příspěvku Galaxy tím poukázal na centralizaci celého procesu, jelikož na změnu TTD vlastně stačí, aby se shodlo několik velkých provozovatelů nodů „na kterých záleží“, kteří si následně mohou upravit aktivační čas na jakýkoli se jim zachce.
,,Někdo, pravděpodobně Vitalik, jen řekne “jdeme” a stane se. Komplexní šaráda, která maskuje centralizaci,” uvedl ve středečním tweetu.
So how does the MeRgE actually get triggered? I was curious so I did some digging. I thought it may be set with a fixed mechanism or readiness threshold, but no. Someone, probably Vitalik, will just say “go” and then it happens. The complex charade is to mask the centralization. pic.twitter.com/PmxcTMU8J5
— Samson Mow (@Excellion) September 7, 2022
Pokud jde o samotné Ethereum na PoS, myslí si, že povede k větší centralizaci. V Proof of Stake jsou totiž za rozhodování výlučně zodpovědní operátoři nodů (uzlů), což je zřejmé i z příkladu snadného přepsání TTD.
,,Pokud by Etheriani skutečně chtěli mít něco energeticky efektivního, škálovatelného a levnějšího, dělali by výzkum a vývoj na technologiích druhé vrstvy bitcoinu, jako jsou Lightning a Liquid,“ poznamenal upozorňující, že přechod Ethereum na PoS začal jako strategie řešení problémů se škálovatelností Ethereum, ale postupem času se změnil na snahu vylíčit Ethereum jako energeticky méně náročnou kryptoměnu než Bitcoin.
Samotný merge totiž nepovede k rychlejším ani levnějším transakcím, přičemž tyto problémy mají být vyřešeny až v další fázi prostřednictvím tzv. merge shardingu. O nejznámějších mýtech spojených s přechodem Ethereum na Proof of Stake jsme psali zde.
Zdroj:cointelegraph.com