Exekutivní příkaz prezidenta USA Joea Bidena z března 2022 vedl americké regulační orgány a jiné státní organizace k podrobnějšímu studování kryptoměn. Vedle toho zkoumali jejich možné pozitivní a negativní vlivy na ekonomiku Spojených států a také obecné klimatické cíle této země.
Zprávu pro Bílý dům v reakci na Bidenův exekutivní příkaz nově odhalil Úřad pro vědu a technologii a jejím obsahem byla i pasáž týkající se těžby energeticky náročných kryptoměn, tedy především Bitcoinu.
Z textu zarezonovala zejména pasáž, ve které se píše, že těžba takových kryptoměn (tj. Bitcoinu) negativně ovlivňuje životní prostředí a že možným finálním řešením tohoto problému je zvážení zákazu proof-of-work konsensu. ,,Spotřeba elektřiny z digitálních aktiv přispívá k emisím skleníkových plynů, dalšímu znečištění, hluku a jiným místním vlivům v závislosti na trzích, politikách a místních zdrojích elektřiny.”
BREAKING: White House says U.S. Congress may consider legislation to BAN Proof of Work #Bitcoin mining. pic.twitter.com/w4NbK2ULlI
— Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine) September 8, 2022
Zpráva nejprve navrhuje, aby se těžaři kryptoměn snažili o snižování svých emisí ve spolupráci s Agenturou na ochranu životního prostředí (EPA), ministerstvem energetiky či s jinými federálními agenturami a zároveň vyzývá ke shromáždění dalších potřebných údajů, aby se zlepšila norma energetické účinnosti a podpořilo se “používání kryptoměn, které jsou vůči životnímu prostředí zodpovědné.”
Pokud by tyto kroky nepomohly, přičemž USA by se mezitím nedařilo naplnit stanovené klimatické cíle, finálním řešením by měl být právě zákaz Proof of Work (PoW), tedy obzvláště těžby BTC, jelikož Bitcoin bude po přechodu Ethereum na Proof of Stake jednoznačně největší PoW kryptoměnou.
,,Pokud se tato opatření ukáží jako neúčinné při snižování negativních dopadů, administrativa by měla přezkoumat výkonná opatření a Kongres USA by mohl zvážit legislativu, která by omezila nebo eliminovala používání mechanismů konsensus vysoké energetické náročnosti těžby kryptoaktiv,” píše se v dokumentu.
Další problém, který prý představuje těžba PoW kryptoměn pro USA, je její negativní vliv na průměrně náklady na elektřinu pro obyvatele některých regionů, neboť vytvářejí dodatečný tlak na elektrickou síť, což prý vede i k rizikům výpadků proudu, nebezpečí požáru či poškození zařízení.
Optimistická pasáž na závěr
Mírně optimisticky pro těžbu BTC působí alespoň závěrečná část dokumentu, která přiznává, že těžba Bitcoinu může být v některých případech pozitivní. ,,Těžba Proof of Work, která instaluje zařízení pro použití odvětrávaného metanu k výrobě elektřiny s větší pravděpodobností spíše pomáhá a ne brání cílům USA v oblasti klimatu.”
The White House 🇺🇸 reports #bitcoin mining has benefits!#Bitcoin can "incentivize the construction of additional renewable energy capacity" and is "likely to help rather than hinder U.S. climate objectives" by reducing methane emissions! pic.twitter.com/iKW5v1LFkm
— Documenting ₿itcoin 📄 (@DocumentingBTC) September 8, 2022
Tato pasáž tedy alespoň částečně zmiňuje argumenty ve prospěch těžby Bitcoinu, které souvisejí s tím, že těžaři této kryptoměny pomáhají snižovat velké emise ropných společností. Této problematice jsme se podrobněji věnovali v článcích „Bitcoin může přispět k vyřešení energetické krize“ a „Bitcoin se může stát sítí s nulovými emisemi”.
USA dominují hashrate BTC
Spojené státy americké jsou podle pravidelné aktualizované studie Cambridge University největším těžařem bitcoinu s podílem na více než 37,4% (zpráva pro Bílý dům uvádí 38%) celkového hashratu, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu BTC. USA v tomto žebříčku předčily Čínu po jejím oficiálním zákazu těžby PoW kryptomen. Jak se však ukázalo ani tato legislativa zcela neomezila čínskou těžbu, jelikož podle dat Cambridge mají těžaři z této oblasti stále podíl na zhruba 21% hashratu.
Portál Bitcoin Magazine včera upozornil, že zmiňovaný dokument Úřadu pro vědu a technologii při svých závěrech citoval několik studií, které byly v minulosti výrazně kritizovány za zaujatost či šíření dezinformací o těžbě Bitcoinu.
Jen den před publikací zmiňovaného dokumentu se k tématu těžby BTC vyjádřil také marketingový šéf burzy Kraken Dan Held, který přiznal, že po přechodu Ethereum na Proof of Stake se bude četnost tvrzení o energetické jarnosti bitcoinu pravděpodobně ještě výrazně stupňovat.
A co si myslí o možném zákazu těžby BTC v USA samotní těžaři? Zřejmě nejvýstižnější je „tweet“ od Braiins, který stojí za Slush Poolem: „Nemůžete zastavit Proof of Work mining. Vaše největší šance byla v roce 2008, teď už je příliš pozdě.“
You cannot stop Proof of Work mining.
Your best chance was in 2008, and now it's too late.
— BTC Mining Info (@BTCMiningInfo) September 8, 2022
… a mimochodem pro zajímavost „neekologická těžba Bitcoinu“ může vypadat i takto:
Myth: Bitcoin mining destroys the planet.
Reality:pic.twitter.com/pqyw0cvgXt
— Kate (@bitcoinkatee) September 8, 2022
Zdroje: Twitter, bitcoinmagazine.com,decrypt.co