Americké ministerstvo financí se zhruba měsíc od momentu, co OFAC zařadila populární kryptoměnový mixér Tornado Cash postavený na Ethereum na svůj sankční seznam, vyjádřilo k této věci a vysvětlilo, jak mohou postupovat uživatelé této platformy, kteří se cítí být tímto nařízením poškozeni.
Zařazením Tornado Cash na sankční seznam USA se používání této platformy stalo de facto protizákonným, což jen podtrhly vyjádření regulátora informující, že porušení tohoto zákazu může vést k obrovským pokutám a až k několikaleté vazbě. OFAC, neboli Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv ministerstva financí, totiž tvrdí, že Tornado Cash jako řešení umožňující anonymizaci předchozích kryptotransakcí pomáhá praní špinavých peněz a terorismu, což jsou vážné zločiny.
Ti, kdo chtějí být v souladu se zákonem, potřebují licenci
Po období relativního ticha Ministerstvo financí USA v úterý informovalo, že uživatelé Tornado Cash, kteří operovali s touto aplikací před 8. srpnem 2022, budou mít možnost dostat se ke svým vloženým prostředkům prostřednictvím žádosti o speciální licenci, která jim v případě jejího udělení umožní jejich výběr.
,,OFAC by měl mít příznivou licenční politiku vůči takovým aplikacím za předpokladu, že transakce nezahrnuje jiné sankciovatelné chování,“ doplňuje ministerstvo financí USA.
Nevyžádané krypto by nemělo spadat pod sankce
Ti, kteří dostali po 8. srpnu v kryptoměnách nevyžádanou „menší částku“ spojenou s Tornado Cash, by také neměli čelit žádnému vyšetřování. Jde o reakci na několik transakcí z Tornado Cash, které mířily i na adresy celebrit, se snahou kompromitovat je a poukázat tím na nelogičnost opatření vůči tomuto nástroji. Ministerstvo však nespecifikovalo, o jakou „limitní“ částku jde a jak dokáže posoudit, které transakce byly skutečně nevyžádané a které ne.
Šíření kódu je legální, sankce na něj nespadají
Poslední zajímavostí je, že Ministerstvo financí USA považuje za nelegální jen aktivní používání Tornado Cash, čili funkce pro anonymizaci historii transakcí, ale nemyslí si, že samotné informování o tomto nástroji včetně šíření jeho základního open-source, je nezákonné.
,,Interakce se samotným open-source kódem způsobem, který nezahrnuje zakázanou transakci není zakázána. Sankční předpisy USA osobám nezakazují kopírovat kód s otevřeným zdrojovým kódem a zpřístupňovat jej online k prohlížení jiným osobám, jakož i diskutovat o kódu s otevřeným zdrojovým kódem, učit o něm nebo jej zahrnout do písemných publikací, jako jsou učebnice,” doplňuje.
Tento postoj se zřejmě snaží zmírnit argumenty, podle nichž Ministerstvo financí USA poprvé v historii zasáhlo v rámci sankcí přímo vůči softwaru a ne konkrétním osobám. Jeho přístup je stejně tak v rozporu s přístupem nizozemských regulátorů, kteří tvrdí, že už jen samotné napsání kódu podobného Tornado Cash může být trestné.
Soudní spor a možný dopad kauzy
Kauza těmito pokyny určitě nekončí. Klienti Tornado Cash již v srpnu podali hromadnou žalobu vůči nařízení OFAC, s tím, že veřejně ji podpořila například i kryptoměnová burza Coinbase, která se domnívá, že regulátor v této věci překročil ve více bodech své pravomoci. Výsledek soudního sporu může hodně napovědět směrem do budoucnosti, ale celá kauza poukazuje na možnost cenzury transakcí u protokolů, které nejsou dostatečně decentralizovány.
Kauza dokonce otevřela i otázku, zda nebude další výraznější cenzura hrozit kryptoměnám po přechodu Ethereum na Proof of Stake konsensus, kde ověřují transakce validátoři a ti budou mít poměrně centralizované přerozdělení vzhledem ke skutečnosti, že v současnosti čtyři velké entity (Coinbase, Kraken, Lido a Binance) stakují přes 60% všech Etherů.
Zdroj:decrypt.co, Autor