Ethereum úspěšně přešlo na konsensus Proof of Stake (PoS) a z technického pohledu se zdá, že tento náročný proces dopadl bez jakýchkoli vážnějších technických problémů. Centrem kritiky „nového“ Ethereum se tak stala jeho rostoucí centralizace, což je ve skutečnosti téma, které se řeší již několik týdnů.
Necelý den po přechodu Ethereum na Proof of stake konsensus upozornil na sílící centralizaci této kryptoměny spoluzakladatel platformy DeFi Gnosis Martin Köppelmann, který na Twitteru uvedl:
,,TOP 7 entit kontroluje více než dvě třetiny stakovaných ETH, což je, mám-li být upřímný, dost velkým zklamáním,“ napsal v prvním vláknu tweetu, který začal informací, že prvních 1000 bloků na PoS konsensu ETH bylo 420 vytvořeno výhradně validátory Lido a Coinbase.
top 7 entities controlling >2/3 of the stake is pretty disappointing to see tbh pic.twitter.com/VBipyFUM7g
— Martin Köppelmann 🦉💳 (@koeppelmann) September 15, 2022
Lido má pod kontrolou 30% stakovaných ETH
V době, kdy Köppelmann zveřejnil svůj tweeet, se o validaci bloků až z 27% postaralo právě Lido, následující Coinbase, která měla podíl na 14 procentech. Podle dat Dune Analytics má Lido aktuálně podíl na zhruba 30% stakovaných ETH, což je přes 4 100 000 ETH. Pro úplnost je ovšem samozřejmě nutno uvést, že z celkového počtu ETH tvoří depozitované Ethery do stakingu zatím jen 11,40% (zhruba 13,7 milionů ETH) z celkové nabídky.
Fakt, že několik silných hráčů má významný podíl na stakovaných Etherech, je v poslední době silným argumentem kritiků Proof of Stake konsensu, neboť poukazuje na teoretickou možnost cenzury transakcí, pokud by se na tyto entity zaměřily regulační orgány. Kauza Tornado Cash ukázala, že něco takového se opravdu může stát a tuto možnost dokonce nevyloučil ani šéf Coinbase Brian Armstrong, který však poznamenal, že pokud by na ně „vláda“ tlačila, tak se raději byznysu se stakingem vzdají, než by měli cenzurováním transakcí ohrozit budoucnost této kryptoměny.
Stát se validátorem není jednoduché
Problémem Etherea při snaze o decentralizaci je samotná skutečnost, že validátorem se může stát jen ten, kdo vlastní alespoň 32 ETH a dokáže tuto činnost realizovat i po technické stránce. To decentralizaci limituje, protože ostatní entity s menším množstvím ETH (nebo technicky méně zdatné) „musí“ své Ethery delegovat na zmiňované velké hráče (pokud chtějí získávat odměny za staking), čímž jim vlastně svěřují své mince a síť centralizují. Možným řešením by byly aktualizace, které umožnily staking při výrazně nižším počtu držených ETH v kombinaci s jednodušším řešením validace.
,,Neměli byste stakovat přes burzy. Poškozuje to síť více než jí to pomáhá a ta návratnost investice pravděpodobně nestojí za to,” přiznal otevřeně ETH vývojář Micah Zoltu, který tím v podstatě přiznal, že Ethereum takto opravdu směřuje k silnější centralizaci.
U BTC to prý není lepší. Opravdu?
Martin Köppelmann však upozornil, že problém s centralizací nemá jen Ethereum, ale také Bitcoin, protože 4 největší mining pooly kontrolují v současnosti 72% hashrate, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu.
And no, dear Bitcoin fans, it is not better in Bitcoin. In fact you need only 4 entities to come to >72% pic.twitter.com/EdGDN3Mr6S
— Martin Köppelmann 🦉💳 (@koeppelmann) September 15, 2022
Köppelmann však chtě/nechtě zapomněl na vysvětlení rozdílu mezi stakováním ETH přes burzy a mining pooly u BTC. Při stakingu se totiž mince v současnosti uzamykají (až do hard forku Shanghai dokonce není stakované Ethery možné vybrat), zatímco těžaři BTC, kteří sdruženě těží bitcoiny přes mining pooly, umí prakticky okamžitě kdykoli ukončit tuto činnost (vazbu k danému mining poolu) „ jedním kliknutím” a své bitcoiny jim nesvěřují. Jinak řečeno mining pooly nemají žádnou kontrolu nad těžaři BTC a tedy pokud by jednal nějaký velký mining pool v neprospěch bitcoinu, jeho hashrate by rychle klesl.
Zdroj:decrypt.co