Soudní spor z Číny naznačuje, že ačkoli se nejlidnatější země světa již dlouhou dobu staví vůči kryptoměnám velmi negativně, z legislativního pohledu stále není v této zemi zakázáno Bitcoin či jiné kryptoměny vlastnit.
Zakladatel právnické firmy Lesperance & Associates David Lesperance upozornil, že čínský soud nedávno rozhodl kauzu týkající se kryptoměn ve prospěch poškozené Zhai Wenjieové, která žalovala Dinga Haa z nenavrácení 50 000 LTC, které mu půjčila v roce 2015 (od té doby více než 1800%). Obžalovaný se před soudem hájil, že kryptoměny a kryptobourzy jsou v Číně zakázány a proto nemůže tuto kryptoměnu žalující vrátit, ale soud k jeho argumentu nepřihlížel, protože kryptoměnu LTC vyhodnotil jako majetek.
,,Soud potvrdil, že kryptoměny jako Litecoin jsou majetkem, i když jsou vytvořeny ve virtuální sféře,” vysvětlil právník David Lesperance, který však upozornil, že tento verdikt čínského soudu neznamená pro kryptoměny v této zemi žádný významný úspěch. ,,Do dnešního dne nebylo vlastnictví kryptoměn v Číně zakázáno. Nedělá je to však legálními pro komerční obchodování s tímto typem majetku, protože vláda zakázala kryptoměnové burzy,“ dodal.
Kryptokomunita v Číně navzdory varování Lesperancea vyhodnocuje tento verdikt velmi pozitivně a upozorňuje, že Čínská centrální banka (PBoC) nikdy vysloveně nezakázala jednotlivcům obchodovat s kryptoměnami. ,,Je pravda, že Čína nechce, aby jednotlivci obchodovali s kryptoměnami. Ale nikde v žádném formálním dokumentu to není napsáno,“ uvedl anonymní čínský investor pro portál Cointelegraph.
Číňané se nadále snaží obchodovat s kryptoměnami pomocí OTC trhů (mimoburzovní obchodování) a s využitím anonymizačních prvků. Poslední data ze studie Cambridge University také naznačují, že ačkoli těžba BTC je v Číně oficiálně zakázána, stále pochází z této země kolem 20% bitcoinového hashrate, což jen demonstruje, že zcela zamezit těžbě BTC je jen skrze legislativu nemožné a to i v zemi s autoritářskou politikou.
Zdroj:cointelegraph.com