Ivan Čebeskov z ruského Ministerstva financí naznačil, že ruští podnikatelé budou mít volnější ruce při používání kryptoměn v rámci mezinárodního platebního styku.
Po vypuknutí války na Ukrajině a následných sankcích vůči ruskému agresorovi (především ze strany západních zemí) hledá Rusko způsoby, jak může pokračovat v operacích v rámci mezinárodního obchodu, přičemž jedním z možných řešení je použít k tomu decentralizované kryptoměny. Zatímco před válkou by se zdála tato alternativa jako nereálná, v posledních týdnech ruské úřady a politici tuto možnost nevylučují a skepse se dokonce vytrácí i ze strany ruské centrální banky.
Nejnověji se k tomuto tématu vyjádřil v pondělí šéf oddělení finanční politiky Ministerstva financí Ivan Čebeskov, který během kulatého stolu Mezinárodní obchodní komory Ruska v Moskvě řekl: ,,Není úplně jasné, jak by se to mělo regulovat, a proto dáváme firmám možnost platit s kryptoměnami. Pokud jde o to, jaké kryptoměny budou používat, jak budou vyjednávat s protistranami a se kterými zeměmi to bude fungovat – to vše necháme pro podnikatele.”
Čebeskov jakoby jinými slovy vzkázal ruským firmám, že pokud je to nutné, mohou použít na platby v rámci mezinárodního obchodu i kryptoměny a to podle jejich vlastního uvážení.
Tyto pokyny jsou podle všeho jen dočasné, dokud Rusko nevypracuje komplexnější regulační rámec, který by pojednával o tom, co se s kryptoměnami v mezinárodním styku smí a co ne. Dohlíží na něj i ruský premiér Michail Mišustin, který 13. září nařídil Ministerstvu financí, Centrální bance, Federální finanční monitorovací službě a FSB, aby do 19. prosince přišli se společným řešením, jak zapojit kryptoměny do legislativy při mezinárodním zúčtování.
Kryptoměny v rámci mezinárodního styku začal využívat i Írán, který mohl být v této věci pro Rusko inspirací. Zajímavé je, že až do války na Ukrajině byl Írán nejsankciovanější zemí na světě, ale v tomto žebříčku ho předběhlo právě Rusko.
Zdroj:cointelegraph.com