Solana (SOL), která v posledním bullrunu zažila epickou jízdu související s růstem její hodnoty, díky které přilákala velkou pozornost kryptoměnových nadšenců, trpí pokud jde o její renomé zejména pro nečekané výpadky.
Během letošního roku zažila Solana (SOL) až tři momenty, kdy její blockchain přestal fungovat a od roku 2020 se tak stalo dokonce až pětkrát. Ve všech případech dočasně zhroucení blockchainu zapříčinily chyby v kódu v kombinaci se zahlcením sítě spamboty, které na ni cíleně útočily. Výpadky jakéhokoli blockchainu jsou pochopitelně vážný problém, protože kryptoměna, která by ve své podstatě měla fungovat decentralizovaně, by neměla mít žádný výpadek, pokud jí mají lidé věřit a spoléhat se na ni při úschově a nakládání se svými financemi. Zároveň by rozhodně neměla být řízena „centrálně“, což je věc, která se Solaně výrazně vyčítá.
Autor kryptoměny Solana Anatolij Yakovenko však slibuje, že tento problém se podaří v dohledné době vyřešit. Vyjádřil se tak v rozhovoru v rámci podcastu pro portál DeCrypt.
gm! If you like to consume your podcasts in video form, watch @aeyakovenko talk all things @solana with @readDanwrite and @stacyannj on our latest gm pod: https://t.co/3NHcTY7iWB
— Decrypt (@decryptmedia) October 7, 2022
Problémy s výpadky Solana by podle Yakovenka měl vyřešit tvz. Firedancer, druhý klient Solana, který byl poprvé prezentován v srpnu. Pracuje na něm samostatný tým zaměřený na vývoj softwaru firmy Jump Crypto ve spolupráci se Solana Foundation. Yakovenko tvrdí, že bude „dlouhodobou opravou“ všech komplikací, které trápily tento hybridní blockchain využívající konsensů Proof-of-history a Proof-of-stake.
Společnost Jump Crypto věří, že skrze Firedancer ještě dramatičtěji rozšíří škálovací možnosti Solana, což umožní realizovat na této síti ještě mnohem více transakcí než v současnosti. Tím pádem se v průběhu jednoho či dvou let stane Solana mnohem efektivnější a bude schopna absorbovat i traffic, který může být v současnosti úmyslně generován snahou zhroutit systém.
,,Protože (Jump Crypto) jsou samostatným týmem, pravděpodobnost, že budou mít ve svém kódu stejné chyby jako my, se prakticky rovná nule,” uvedl Yakovenko důvod, proč důvěřuje této formě „záplaty“ současných problémů jeho blockchainu.
Současné chyby v Solana jsou podle jeho názoru důsledkem přirozených lidských chyb. ,,Stále je to software, který je napsán lidmi. A je dost složitý. Je to monolitický řetězec, takže je jako Ethereum, všechno se na něm dělá najednou.“
Yakovenko během interview zdůraznil, že výpadky sítě jsou sice problémem, ale „v žádném případě neohrožují finanční prostředky uživatelů„, protože Solana má více než 2 000 různých validátorů a více než 3 400 různých replik své sítě. ,,Stačí aby jedna z těchto kopií přežila, budete moci efektivně obnovit celou síť,” doplnil.
Pokud jde o občasné přetížení blockchainu Solana (i takové, které nevede k jeho zhroucení), Yakovenko uvedl, že tyto problémy nejsou zdaleka typické jen pro Solanu. Portál DeCrypt jej doplnil, když připomněl přetížení Ethereum v roce 2017 během šílenství kolem NFT CryptoKitties nebo v dubnu letošního roku během spuštění NFT “Otherside” od Yuga Labs.
Zdroj:decrypt.co