Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj známá také pod zkratkou OECD předložila G20 návrh regulačního rámce týkajícího se zvýšení mezinárodní transparentnosti v souvislosti s kryptoměnami a jejich transakcemi.
G20, která zastupuje 20 členských zemí včetně USA, Číny, Indie, Jižní Koreje, Brazílie, Velké Británie či Evropské unie, v dubnu 2021 pověřila OECD vypracováním metody automatizace vykazování daní z kryptoměn mezi členskými státy této organizace.
Ministři financí zemí G20 a guvernéři jejich centrálních bank mají nyní podrobit získané podklady v rámci dokumentu s názvem CARF (Crypto Asset Reporting Framework) podrobné studii. Celý návrh obsahuje 100 stran textu a představený by jim měl být během 12. a 13. října.
Organisation for Economic Co-operation and Development announces new crypto asset reporting framework. The framework provides for reporting & exchange of information on crypto assets#OECD #cryptocurrecy #cryptomarket pic.twitter.com/Oo9FeuxBNl
— CNBC-TV18 (@CNBCTV18Live) October 11, 2022
Regulační rámec CAFR mimo jiné definuje, co jsou kryptoaktiva, co jsou to NFT, nabízí „plán automatického mezinárodního vykazování daní z kryptoměn“ a také obsahuje ustanovení pro obchodování s kryptoměnovými deriváty.
Společným cílem OECD a zemí G20 je, aby byly kryptoměny zahrnuty do tzv. CRS, tedy společného standardu výkaznictví daní, jehož zatím nejsou součástí. CRS byl navržen tak, aby zabránil mezinárodním daňovým únikům.
„Jelikož kryptoměny nejsou zatím součástí tohoto standardu, existuje pravděpodobnost jejich použití na daňové úniky, čímž se podkopává pokrok dosažený v daňové transparentnosti prostřednictvím přijetí standardů CRS,“ upozorňuje OECD.
Zdroj:decrypt.co