Z čerstvé zprávy Bitcoin Mining Council (BMC) ke třetímu kvartálu 2022 vyplývá, že meziročně stoupla spotřeba energie při těžbě bitcoinu (BTC) o 41%. Nebýt výrazného zlepšení energetické efektivity těžby mohlo být toto procento ještě vyšší.
Zpráva Bitcoin Mining Council (BMC), asociace která zastřešuje 51 předních bitcoinových těžařských firem produkujících přibližně 50% z celkového BTC hashrate, uvedla také tyto zajímavé skutečnosti:
- Těžba BTC spotřebuje 0,16% globální produkce energie – je to o něco méně, než energie spotřebovaná při hraní počítačových her. BMC v nové zprávě tvrdí, že jde o „nepodstatné množství globální energie“
- Těžba BTC má na svědomí 0,1% světových emisí CO2 – zpráva uvádí, že jde o „zanedbatelné číslo“
- Nárůst spotřeby energie souvisí zejména se zvýšením hashrate BTC, tedy celkové výpočetní síly vynaložené na těžbu – ve třetím kvartálu stoupl hashrate o 8,34% a meziročně až o 73%
- Udržitelné zdroje energie při těžbě BTC se ve III. kvartále 2022 využívali z 59,4% – jde o šestý kvartál po sobě, ve kterém byla více než polovina těžby BTC zajištěna zelenými zdroji, s nimiž nejsou spojeny škodlivé emise
- Spotřeba energie stoupla o 41%, ale bezpečnost sítě o 73%, což znamená, že těžba se meziročně stala efektivnější o 23%
Michael Saylor z firmy Microstrategy, který se stal hlavní tváří asociace, která vznikla v roce 2021 z důvodu potřeby těžařů BTC reagovat na negativní sentiment v souvislosti s vlivem jejich činnosti na přírodu, komentoval aktuální čísla takto: ,,Nárůst hashrate je způsoben tím, že se postupně stále více nasazuje efektivnější těžební hardware a těžaři s výbornými rozvahami získávají větší podíl na celkovém hashratu.”
Vyšší spotřeba energie hraje do karet kritikům
Zpráva BMC poukazuje na skutečnost, že kromě zlepšení efektivity těžby o 23% za poslední rok a o 5 814% za posledních 8 let, informace o rostoucí celkové spotřebě energie může být snadno využitelná ve prospěch negativní kampaně vůči těžbě BTC, což může vést k ještě větší pozornosti regulátorů a environmentalistů.
Příkladem kampaně proti těžbě BTC je iniciativa Greenpeace s názvem „Změňte kód, ne klima“, jejímž cílem je přesvědčit bitcoinovou komunitu, aby BTC přešel z Proof of Work konsensu na energeticky méně náročný Proof of Stake podobně jako to udělala kryptoměna Ethereum.
Greenpeace USA nově zveřejnila tweet, ve kterém tvrdí, že analýzy, podle kterých využívání přebytečného plynu vznikajícího při těžbě ropy a jeho konverze na energii a následnou těžbu BTC snižují celkové emise CO2 jsou mýtem a naopak faktem prý je, že tento proces emise nijak nesnižuje a jen hraje ve prospěch provozovatelů ropných vrtů.
FACT: #Bitcoin mining is driving millions of tons of new global warming pollution in the US
MYTH: Burning "waste" methane can green bitcoin
REALITY: Burning waste gas does nothing to reduce fossil fuel consumption and is even keeping old gas wells open https://t.co/o4Er21GVoo
— Greenpeace USA (@greenpeaceusa) October 17, 2022
Článek publikovaný na Guardian.com cituje Arvinda Ravikumara, výzkumníka metanu na Texaské univerzitě v Austinu, který tvrdí, že řešení, kterým se prezentuje například firma Crusoe Energy, je podvod. Podle jeho názoru totiž pouze dramatické snížení emisí skleníkových plynů dokáže odvrátit klimatickou kalamitu a samotné hledání alternativního způsobu využití „odpadního plynu“ neodpovídá hrozivé potřebě omezit spotřebu fosilních paliv. Odborníci proto varují, že pokud producenti ropy budou umět prodat i přebytečný plyn těžařům BTC (místo toho, aby jej pálili) mohou být motivováni „vrtat ještě více“.
Chase Lochmiller a Cully Vavaness, zakladatelé Crusoe Energy, však tvrdí, že jejich řešení pomáhá vyrábět ropu co nejčistším způsobem a získává tak čas navíc, čímž takříkajíc „prodlužuje přistávací dráhu“ pro energetickou transformaci. Zakázat těžbu ropy ze dne na den je totiž nereálné a tedy když se už ropa těží, je v pořádku snažit se ji činit čistší i skrze řešení, která přinášejí pomocí těžby BTC.
Doplňujeme nedávnou zprávu od Crusoe Energy, podle které dokáže tato společnost díky své současné výpočetní síle při těžbě BTC s využitím plynu, který by se jinak spálil a způsobil emise, snížit emise CO2 v ekvivalentu emisí 170 000 aut ročně.
https://www.kryptonovinky.sk/crusoe-energy-tazbou-btc-znizi-emise-v-ekvivalente-170-000-aut/
Zdroj:theguardian.com,cointelegraph.com