Čerstvá on-chain data naznačují, že dlouhodobí držitelé mají na cenotvorbu BTC stále větší vliv a rozhodně nejeví náznaky toho, že by chtěli při současné ceně BTC svá aktiva prodávat.
Silná akumulace hodlerů
Na prvním grafu HODLer Net Position Change poukazuje Glassnode na chování dlouhodobých držitelů BTC (LTH). Do této metriky jsou započteny i bitcoiny, které jsou považovány za ztracené.
Červenou barvou jsou znázorněna období, během kterých docházelo u této kategorie k velké distribuci BTC. K „topu“ došlo v první výrazné fázi předešlého býčího trhu, kdy z adres dlouhodobých držitelů BTC „zmizelo“ v „nejsilnějším měsíci“ až 150 tisíc BTC, přičemž v rámci celého období odlivů z jejich peněženek se zbavili hodleři přibližně 450 000 BTC. Důležité je si u tohoto grafu uvědomit, že dlouhodobí držitelé BTC se zbavovali bitcoinů v době bullrunu, tedy v období, kdy cena BTC prudce roste, čili realizují zisky, které jsou pro ně odměnou za dlouhodobou důvěru v BTC.
Zelenou barvou jsou znázorněná období, během nichž dlouhodobí držitelé bitcoinu tato aktiva neprodávají, ale naopak akumulují. Jinak řečeno bitcoiny na jejich adresách přibývají. Glassnode upozorňuje, že za posledních 8 měsíců naakumulovali více než 500 tisíc BTC, přičemž od momentu, kdy ukončili distribuci (červená barva) akumulovali v průměru 40 000 BTC měsíčně.
V současnosti je počet BTC u této kategorie investorů (na jejich peněženkách) na historickém maximu.
Cenotvorbu BTC ovlivňuje malá část všech BTC
Opakem dlouhodobých držitelů BTC jsou tzn. krátkodobí držitelé – short term holders (STH). Jedná se o adresy, na kterých jsou BTC kratší čas než 155 dní, resp. 6 měsíců. Jejich chování ilustruje také graf níže poukazující na počet BTC, které byly naposledy aktivní před méně než 6 měsíci.
Z grafu můžete vyčíst, že počet aktivních BTC je z procentuálního hlediska blízko historických minim, což jinak řečeno znamená, že na „cenotvorbě bitcoinu“ při každodenním obchodování tohoto aktiva se podílí jen velmi malá část všech bitcoinů.
Výrazné odmítnutí prodávat ze strany LTH
Pohled na graf Realized Cap HODL Waves nám zase umožňuje sledovat hodnotu bohatství denominovaného v USD podle kategorií držitelů BTC z pohledu doby držení jejich mincí. V současnosti investoři, kteří drží bitcoiny méně než 3 měsíce, mají pod kontrolou jen zhruba 10% realizované tržní ceny BTC, což je nejméně v historii.
,,Na základě binárního systému to znamená, že bohatství, které je starší než 3 měsíce, dosáhlo ATH v relativním i absolutním vyjádření sítě Realized Cap. To naznačuje, že kohorta hodlerů je nejdominantnější, jaká kdy byla, což signalizuje výrazné odmítnutí utrácet a prodávat a to navzdory přetrvávajícím výzvám na globálních trzích,” uvádí Glassnode.
Náznak obratu trendu?
Na grafu Bitcoin Realized HODL Ratio vidíte, že v posledních měsících se výrazným způsobem zařazovaly BTC do kategorie „dospělých BTC“, jinak řečeno přestaly se hýbat a začaly být „hodlovány“ (dlouhodobě drženy). To je specifický jev pro období výrazné akumulace ze strany „smart money“. V předchozím období před vyvrcholením předešlého býčího trhu jsme naopak sledovali opačný scénář, kdy docházelo k výrazné distribuci těchto hodlovaných BTC, což se projevovalo růstem podílu „nových BTC“ (rozuměj s kratší historií poslední on-chain transakce).
Zajímavé na grafu je, že v současnosti graf naznačuje možnost jakési stabilizace, tedy období, kdy je vztah mezi těmito dvěma kategoriemi v rovnováze, přičemž naposledy, kdy k něčemu podobnému došlo – mezi lednem a květnem 2019, jsme viděli odraz ode dna BTC směrem nahoru . K rovnováze může v současnosti docházet zejména z důvodu, že bitcoiny držené krátkodobými držiteli BTC jsou výrazně přeprodány a tato kategorie držitelů BTC jich má k dispozici již velmi málo v poměru k celému trhu.
Onchain analýza vám při tradingu nepomůže
Naše čtenáře tradičně upozorňujeme, že onchain analýza poukazuje jen na chování investorů, ale nelze ji vnímat jako investiční radu a řídit se jí například při aktivním tradingu. Ceny kryptoměn ovlivňuje několik faktorů, přičemž v současnosti obzvláště všeobecná negativní situace na globálních trzích. Pokud vás zajímá, co se děje v tomto prostředí, doporučujeme vám číst i náš partnerský portál FTNews.sk.
Zdroj: insights.glassnode.com