Čínský soud specializovaný na digitální právo rozhodl, že NFT jsou „jedinečným digitálním majetkem“, který „patří do kategorie virtuálního majetku“. A jako takový se řídí pravidly uvedeným v zákoně o elektronického obchodu.
Jaký je postoj Číny vůči kryptoměnám a NFT?
- Od roku 2021 začala Čína potírat a zakazovat decentralizované kryptoměny.
- Mezitím vyvíjí vlastní blockchainový projekt své státní digitální měny.
- NFT zůstala v právní šedé zóně.
- Klasická NFT založená na kryptu a decentralizaci by měla být nahrazena NFT fungujícími na vládou podporovaném blockchainovém projektu a jejich nákup by měl být umožněn pomocí čínských fiat peněz.
Co se událo?
- 29.11.2022 internetový soud v Chang-čou zveřejnil případ, kdy rozhodoval o stížnosti dvou uživatelů, kterým NFT projekt znemožnil zakoupit si jeho NFT kolekci.
- Projekt odmítl dokončit prodej a zrušil nákup NFT s odůvodněním, že uživatel neuvedl jméno a telefonní číslo, které by odpovídaly skutečným údajům.
- 5.12.2022 se informace o tomto případu dostala do světa díky krypto bloggerovi, který si říká Wu Blockchain
Jak se soud postavil k NFT?
- NFT „mají předmětné charakteristiky vlastnických práv, jako je hodnota, vzácnost, kontrolovatelnost a obchodovatelnost“ a „patří k síťovému virtuálnímu vlastnictví“, které „by mělo být chráněno zákony naší země“, uvádí se ve zprávě soudu.
- Soud dále rozhodl, že je nutné „potvrdit právní atributy digitální sbírky NFT“ pro daný případ, a připustil, že „čínské zákony v současné době jasně nestanovují“ „právní atributy digitálních sbírek NFT“.
- „NFT ztělesňují původní umělecký projev tvůrce a mají hodnotu souvisejících práv duševního vlastnictví“, uvedl soud. A NFT jsou „jedinečná digitální aktiva vytvořená na blockchainu na základě mechanismu důvěry a konsensu mezi uzly blockchainu“, dodal dále.
- Z tohoto důvodu soud uvedl, že „digitální sbírky NFT patří do kategorie virtuálního majetku“ a transakce v právní věci je vnímána jako „prodej digitálního zboží prostřednictvím [internetu]“, který by byl považován za podnikání v oblasti elektronického obchodu a „regulován ‚zákonem o elektronickém obchodu'“.
Závěrem
- V dubnu 2022 vydaly Čínské bankovní asociace, Čínské asociace pro internetové finance a Čínské asociace pro cenné papíry společné prohlášení, které mělo veřejnost varovat před „skrytými riziky“ investic do NFT a odradit je od spekulování na cenu NFT.
- Čína není jedinou zemí, která NFT podřazuje pod majetkové právo. Soudce singapurského Nejvyššího soudu se v říjnovém případu opřel o stávající majetkové právo a přirovnal NFT k fyzickému majetku jako jsou luxusní hodinky nebo kvalitní víno. „NFT se staly velmi žádaným sběratelským artiklem“, dále uvedl soudce ve svém zdůvodnění.
Zdroj: Cointelegraph.com