Po kolapsu algoritmického stablecoinu UST postaveného na blockchainu Terra (LUNA) se však automaticky vynořuje otázka, zda něco podobného nehrozí i u DJED a Cardano. I na tuto otázku mimo jiné odpověděl v našem rozhovoru ambasador Cardano (ADA) pro Českou republiku Jaromír Tesař.
Rozhovor
Jaromíre, na Cardano vzniká algoritmicky stablecoin DJED. Kdo na něm pracuje a kdy by měl být použitelný?
Formálně ověřený návrh DJED byl publikovaný v srpnu 2021. Na předminulém Cardano sumitu Charles Hoskinson svěřil implementaci stablecoinu do rukou týmu COTI. Na letošním sumitu bylo oznámeno spuštění DJED na Cardano mainnetu v lednu 2023.
Není v současnosti velkým rizikem budovat algoritmicky stablecoin po kolapsu UST spojovaného s Terra? Jak velké je riziko, že by se zopakovalo něco podobně i ve spojitosti s DJED a na Cardano?
Nemyslím si, že je to riziko. Kdyby to bylo riziko, IOG tým by se nesnažil DJED vypustit do světa a dál by pracoval na návrhu.
Na UST se spálilo hodně lidí včetně fondů. Terra je projekt který se objevil z ničeho, moc dlouho se tu neohřál a zmizel. Maker protokol je starší a za celou dobu své existence neměl žádný vážný problém. Jednou doplatil na nízkou škálovatelnost Etherea když se trh náhle dramaticky propadl. Na Ergo platformě běží SigmaUSD už od Q1 2021. Tento stablecoin vychází z návrhu DJED. Dokonce se na něj někdo pokusil zaútočit, ale protokol to ustál. Je dobré dívat se na neúspěchy v této oblasti a analyzovat je. Nepřehlížejme úspěchy, které nás posouvají dopředu.
Nejlepší čeho jsme schopní je použít formální metody ve vývoji software pro kritické systémy. Algoritmické stablecoiny jsou takové systémy, takže se vyplatí věnovat vývoji potřebný čas a finance. Lidé si občas stěžují, že vývoj v Cardano ekosystému trvá dlouho. Když se ohlídnete zpět tak zjistíte, že tento postup vede k cíli nejrychleji. To se potvrdilo třeba u PoS. Pamatuji si doby kdy lidé tvrdili, že tento konsensus nebude nikdy fungovat. Cardano používá PoS už třetí rok. Nikdy nedošlo k zastavení ani restartu sítě. Nikomu se nepodařilo na síť úspěšně zaútočit. To je síla kvalitního vývoje softwaru. Když se věci dělají pořádně tak fungují. Věřím, že Djed bude také fungovat.
Může být adopce a používání DJED limitované právě obavami uživatelů, že se zopakuje příběh UST?
To bohužel může, ale čas to spraví. TerraUSD (UST) byl velmi naivní projekt. Tým předpokládal, že všechny turbulence trhu vyřeší arbitráže. Jakmile se lidé začali zbavovat UST, algoritmus musel pálit stablecoin a mintovat nadměrné množství LUNA. LUNA jako taková neměla žádné zastropované množství ani jiné relevantní využití zvyšující poptávku. Dalo se očekávat, že cena LUNA může klesat a že nastane spirála smrti. Analytici na možné problémy upozorňovali. Bohužel hlas influencerů je v kryptu silnější než hlas těch kteří věcem rozumí a upozorňují na možné problémy.
DJED využívá rezervní minci SHEN, která na sebe váže určité riziko a zajistí dostatečnou rezervu ADA mincí. Dané množství stablecoin půjde vymintovat jen tehdy, pokud bude v systému trojnásobek hodnoty v ADA. To se do rezervy dostane skrze mintování SHEN.
Při mintování DJED je nutné znovu dodat ekvivalent dolarové hodnoty v ADA pro mintování stejnémho množství stablecoinu. Krytí se bude pohybovat od 400 do 800 %. Tedy ne 1:1 jak to v podstatě bylo v případě Terra.
Djed algoritmus je schopný zastavit mintování a pálení tokenů. Pokud se rezerva dostane pod 400 % zajištění, nelze mintovat nový DJED a pálit SHEN. Algoritmus drží dostatečnou rezervu proto, aby bylo možné vrátit všechny DJED. Držitelé SHEN nesou riziko. Mintování DJED je umožňěno jakmile někdo koupí SHEN, který v tu chvíli bude za výhodnou cenu.
Pokud je rezerva dostatečná, tedy nad 800 %, nejde mintovat SHEN.
Důležitý rozdíl je, že Terra mintovala a pálila LUNA. ADA jsou nativní mince Cardano protokolu a jejich množství je zastropované na 45 miliard. Žádná aplikace nemůže nativní mince pálit a mintovat. Djed algoritmus může ADA mince pouze zamknout do rezervy a uvolňovat. Po ADA bude vždy vysoká poptávka, pokud cena dramaticky klesne.
Neměl být DJED původně stablecoinem vázaným na více podkladových aktiv? Proč to nevyšlo?
Věřím, že se toho v budoucnosti dočkáme. Fiat měny jsou volatilní a mít koš podkladových aktiv které se navzájem vyvažují dává smysl. Lidé jsou zvyklí používat přepočet na USD, takže logicky padla volba na tuto fiat měnu. Důvodem může být i čas dodání. Rychlejší je dodat USD stablecoin, než něco více komplexního.
Djed umožní vydávat i jiné měny, takže se můžeme dočkat Eura a dalších. Věřím, že jednou se dočkáme i koše podkladových aktiv, neboť to bude jen rozšíření či drobné upravení již existujícího konceptu.
Uvědomte si, že pokud by jako podkladové aktivum měli sloužit například akcie či jiná aktiva, je prvně nutná jejich tokenizace. To bez regulací nepůjde. Generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink nedávno řekl, že příští generace trhů bude používat tokenizované cenné papíry. Až to bude realita, bude snadné vytvořit koš podkladových aktiv bez centralizované autirity.
Jakou úlohu plní resp. budou plnit u DJED tokeny SHEN a mince ADA?
DJED bude mintovaný stablecoin, SHEN je rezervní coin pro ty, kteří jsou ochotní nést riziko, a ADA je podkladové aktivum pro stablecoiny a současně nativní mince Cardano protokolu.
Jak důležitý je DJED pro Cardano ekosystém?
Tak v první řadě je to zajištění cenové stability bez nutnosti věřit třetí straně. USDT a USDC jsou fajn jen do té doby, dokud prostředník nezneužije prostředky, které by měly být v rezervě. Proof-of-Reserve ani audity neřeší skoro žádné problémy kvůli kterým budujeme decentralizované systémy.
Pokud bude rezerva držená na blockchainu smart kontraktem který má otevřený zdrojový kód, můžeme auditovat kód i on-chain data.
Stables jsou nezbytnou součástí DeFi. ADA, BTC a další krypto jsou fajn asety co se týká využití jako rezervy pro stables. Volatilní aktiva se nehodí pro běžné platby a finanční služby. Ani půjčka která je zajišěná volatilním kryptem nedává moc smysl, pokud žijete s pocitem, že při propadu trhu musíte zajištění doplnit. Stabilní kupní síla je základem pro vybudování fungující alternativní ekonomiky. Kolem volatilních kryptoměn se nepodařilo vybudovat nic co by spolehlivě fungovalo. V medvědím trhu vše krachuje. To je realita, kterou si musíme přiznat a hledat řešení.
Nejznámější stablecoiny USDT či USDC fungují na různých blockchainech. Proč ne na Cardano? Nemyslím tím jejich přítomnost skrze různá cross-chain řešení, ale přímo emitenci těchto stablecoinů ze strany Tetheru či Circle.
Na tohle neznám odpověď a moc jsem se po ní nepídil. Mohou za tím být technické problémy, zmíněné firmy nemusí mít rádi Cardano, nebo není možné zajistit nějaké regulační požadavky.
V tuhle chvíli je to asi jedno, neboť Emurgo oznámilo spuštění stablecoinu USDA, který bude fungovat stejně jako USDT a USDC, tedy budou kryté reálnými dolary v rezervě regulované entity. Nová platforma má umožnit směnu USDA právě za USDT a USDC.
Jaromíre, děkuji za odpovědi.